LearnDash LMS - en to it translation catalogue (1256 entries)

en: Collapse
it: Collassa

en: Add Section Heading
it: Aggiungi Titolo Sezione

en: Add answer
it: Aggiungi risposta

[ctx: placeholder: Lesson]
note: translators: placeholders: Lesson.
en: Add %1$s
it: Aggiungere %1$s

[ctx: placeholder: Topic]
note: translators: placeholders: Topic.
en: Add %1$s
it: Aggiungere %1$s

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholders: Quiz.
en: Add %1$s
it: Aggiungere %1$s

[ctx: placeholder: Questions]
note: translators: placeholders: Question.
en: Add %1$s
it: Aggiungere %1$s

[ctx: placeholder: Question]
note: translators: placeholders: Question.
en: Add %1$s
it: Aggiungere %1$s

[ctx: placeholder: Lesson]
note: translators: placeholders: Lesson.
en: New %1$s
it: Aggiungi %1$s

[ctx: placeholder: Topic]
note: translators: placeholders: Topic.
en: New %1$s
it: Aggiungi %1$s

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholders: Quiz.
en: New %1$s
it: Aggiungi %1$s

[ctx: placeholder: Question]
note: translators: placeholders: Question.
en: New %1$s
it: Aggiungi %1$s

[ctx: placeholder: current page numer of total pages]
note: translators: placeholder: current page number of total pages.
en: %1$d of %2$d
it: %1$d di %2$d

en: Recommended at least 256M memory.
it: Consigliata almeno 256M di memoria.

en: Registration successful, please check your email to set your password.
it: Registrazione completata, si prega di controllare la posta elettronica per impostare la password.

en: Lost Your Password?
it: Hai perso la password?

en: Please check your email for the password reset link.
it: Si prega di controllare la posta elettronica per il link di reimpostazione della password.

en: Videos will automatically resize based on screen size
it: I video si ridimensioneranno automaticamente in base alle dimensioni dello schermo

en: This will make your videos within video progression responsive. Disable if you notice video display issues.
it: Questo renderà i tuoi video all'interno di progressione video reattivo. Disabilitare se si notano problemi di visualizzazione video.

en: registered useres only
it: solo utenti registrati solo

en: Search or select a template…
it: Cerca o seleziona un modello...

en: Subject:
it: Oggetto:

en: Answer
it: Risposta

en: Custom fields
it: Campi Personalizzati

[ctx: placeholder: Question]
note: translators: placeholder: Question.
en: Add %s
it: Aggiungi %s

en: minute
it: minuto

en: all users
it: tutti gli utenti

en: Time limit
it: Data di scadenza

en: Close
it: Chiudi

en: Active Template
it: Template attivo

[ctx: placeholders: lesson label]
note: translators: placeholder: Lesson Label.
en: Please go back and complete the previous %s.
it: Torna indietro e completa il precedente %s.

en: answer
it: risposta

[ctx: placeholder: courses]
note: translators: placeholder: courses.
en: %s per page
it: %s per pagina

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: %s Price
it: %s Prezzo

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: %s Materials
it: %s Materiali

en: Get Started
it: Inizia

en: Price
it: Prezzo

en: Current Status
it: Status Attuale

en: Registration confirmation will be emailed to you.
it: La conferma della registrazione ti sarà inviata via email.

en: Register an Account
it: Registra un nuovo account

en: Invalid email.
it: Indirizzo email non valido.

en: Invalid username.
it: Nome utente non valido.

en: Register
it: Registrati

[ctx: Last activity date in infobar]
note: translators: Last activity date in infobar.
en: Last activity on %s
it: Ultimo accesso il %s

[ctx: placeholder: Progress percentage]
note: translators: placeholder: Progress percentage.
en: %s%% Complete
it: %s%% Completato

[ctx: Placeholder: Lesson Progress]
note: translators: placeholder: Lesson Progress.
en: %s Progress
it: Progresso %s

en: Materials
it: Materiali

[ctx: Lesson Complete Percentage]
note: translators: placeholder: Lesson Complete Percentage.
en: %s%% Complete
it: %s%% Completato

[ctx: Lesson Content Label]
note: translators: Course Status Label.
en: %s Content
it: Contenuto %s

en: Download Certificate
it: Scarica il certificato in PDF

[ctx: Course Progress Overview Label]
note: translators: Course Progress Overview Label.
en: %s Progress
it: Progresso %s

[ctx: Profile Course Label]
note: translators: Profile Course Label.
en: %s Name
it: %s Nome

en: Essays
it: Elaborati

en: Expand
it: Espandi

[ctx: Focus mode welcome placeholder]
note: translators: Focus mode welcome placeholder.
en: Hello, %s!
it: Ciao, %s!

en: Leave a Comment
it: Lascia un commento

en: Delete Assignment
it: Elimina Assegnazione

en: No file selected
it: Nessun file selezionato

en: Browse
it: Sfoglia

en: Logo Upload
it: Carica Logo

en: Progress Color
it: Colore Progresso

en: Accent Color
it: Colore primario

en: User Status
it: Stato utente

en: Login
it: Accedi

en: Logout
it: Esci

[ctx: In Progress item status]
en: Not Graded
it: Non Superato

[ctx: In Progress item status]
en: Graded
it: Superato

[ctx: In Progress item status]
en: Complete
it: Completato

[ctx: In Progress item status]
en: In Progress
it: In Corso

en: year | years
it[0]: anno

en: month | months
it[0]: mese

en: day | days
it[0]: giorno

[ctx: placeholder: Post Type Singlular Label]
note: translators: placeholder: Post Type Singular Label.
en: %s draft updated.
it: %s bozza aggiornata.

[ctx: placeholder: Post Type Singlular Label]
note: translators: placeholder: Post Type Singular Label.
en: %s submitted.
it: %s inviato.

[ctx: placeholder: Post Type Singlular Label]
note: translators: placeholder: Post Type Singular Label.
en: %s saved.
it: %s salvato.

[ctx: placeholder: Post Type Singlular Label]
note: translators: placeholder: Post Type Singular Label.
en: %s published.
it: %s pubblicato.

[ctx: placeholder: Post Type Singlular Label]
note: translators: placeholder: Post Type Singlular Label.
en: %s updated.
it: %s aggiornato.

[ctx: placeholder: Lesson]
note: translators: placeholder: Lesson.
en: Select a %s
it: Seleziona un %s

[ctx: Add New Certificate Label]
en: Add New
it: Aggiungi Nuovo

note: translators: placeholders: Plugin name. Plugin update link.
en: here
it: qui

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: Back to %s
it: Torna a %s

[ctx: Essay answer grading option has not been set]
en: Not set
it: Non impostato

[ctx: Essay answer grading option]
en: Graded, Full Points Awarded
it: Superato, Punteggio pieno

[ctx: Essay answer grading option]
en: Not Graded, Full Points Awarded
it: Non Superato, Tutti i Punti assegnati

[ctx: Essay answer grading option]
en: Not Graded, No Points Awarded
it: Non Superato, Nessun Punto assegnati

[ctx: Submit essay answer as an upload]
en: File upload
it: Carica File

[ctx: Total points]
en: TOTAL:
it: Totale:

[ctx: Builder - Final quiz. Placeholder in JavaScript]
en: Final
it: Finale

[ctx: Select an option]
en: Select
it: Seleziona

[ctx: Question settings. Placeholder in JavaScript]
en: Settings
it: Impostazioni

[ctx: Undo action in the builder]
en: Undo
it: Annulla

[ctx: Builder - Add selected Lessons, Topics, Quizzes or Questions]
en: Add Selected
it: Aggiungi selezionato

[ctx: Builder - Load more Lessons, Topics, Quizzes or Questions]
en: Load More
it: Carica altro

[ctx: Builder - Refresh list of Lessons, Topics, Quizzes or Questions]
en: Refresh
it: Aggiorna

[ctx: Lesson, Topic, Quiz or Question posts]
en: View all
it: Vedi tutti

[ctx: List of recent lessons, topics, quizzes or questions]
en: Recent
it: Recente

[ctx: Rename the current element in the builder interface]
en: Rename
it: Rinomina

[ctx: Move the current element down in the builder interface]
en: Move down
it: Sposta giù

[ctx: Move the current element up in the builder interface]
en: Move up
it: Sposta su

[ctx: Add lesson, topic, quiz...]
en: Add
it: Aggiungi

[ctx: Please wait while the form is loading]
en: Please wait...
it: Attendi...

en: Update Answer
it: Aggiorna risposta

[ctx: Builder elements]
en: Collapse All
it: Comprimi tutto

[ctx: Builder elements]
en: Expand All
it: Espandi tutto

[ctx: Builder actions dropdown]
en: Actions
it: Azioni

[ctx: Link back to the post type overview]
en: Back to
it: Torna al

en: answers
it: risposte

en: Section Heading
it: Intestazione Sezione

[ctx: placeholders: Question, Quiz]
note: translators: placeholders: Question, Quiz.
en: Remove %1$s from %2$s
it: Rimuovi %1$s da %2$s

en: Need more help?
it: Hai bisogno di altro aiuto?

[ctx: Assignment approval status]
en: Not Approved
it: Non approvato

[ctx: Assignment approval status]
en: Approved
it: Approvato

[ctx: placeholders: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: Invalid %s ID
it: L'ID %s non è valido

en: Login Logo
it: Logo Login

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: %s Search
it: %s Cerca

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: %s Search
it: %s Cerca

[ctx: placeholder: Lesson]
note: translators: placeholder: Lesson.
en: %s Search
it: %s Cerca

en: Featured image
it: Immagine in primo piano

en: Archive Page
it: Pagina Archivio

[ctx: placeholder: Topic]
note: translators: placeholder: Topic.
en: %s Search
it: %s Cerca

en: Remove
it: Rimuovi

en: Select image
it: Seleziona immagine

en: remove image
it: rimuovere Foto di presentazione

en: Specific date
it: Data specifica

en: Immediately
it: Immediatamente

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: Associated %s
it: Associato %s

en: days
it: giorni

en: point(s)
it: Punto/i(s)

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: %s Prerequisites
it: %s Prerequisiti

en: Buy now
it: Acquista ora

en: Access Mode
it: Modalità di accesso

en: Button URL
it: URL Pulsante

en: Overall Score
it: Punteggio totale

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: %s Prerequisites
it: %s Prerequisiti

en: Linear
it: Lineare

en: File Size Limit
it: Limite dimensione file

[ctx: placeholder: Lesson]
note: translators: placeholder: Lesson.
en: %s Materials
it: %s Materiali

en: Order Direction
it: Ordina Direzione

en: Custom Pagination
it: Paginazione personalizzata

en: Always visible
it: Sempre visibile

en: Advanced Settings
it: Impostazioni avanzate

en: Admin
it: Amministratore

en: Email Notifications
it: Notifiche Email

[ctx: placeholder: quiz.]
note: translators: placeholder: quiz.
en: On the %s startpage
it: Sulla pagina iniziale di %s

en: seconds
it: secondi

[ctx: placeholders: Lesson, Course]
note: translators: placeholders: Lesson, Course.
en: Associate this %1$s with a %2$s.
it: Associa questo %1$s con %2$s.

[ctx: placeholder: Lesson]
note: translators: placeholder: Lesson.
en: Associated %s
it: Associato %s

[ctx: placeholder: Topic, Course.]
note: translators: placeholders: Topic, Course.
en: Associate this %1$s with a %2$s.
it: Associa questo %1$s con %2$s.

[ctx: placeholder: Lesson]
note: translators: placeholder: Lesson.
en: Select %s
it: Seleziona %s

[ctx: placeholder: course]
note: translators: placeholder: course.
en: Select %s
it: Seleziona %s

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: Use %s Builder
it: Usa %s Builder

[ctx: Topic Settings]
en: Settings
it: Impostazioni

[ctx: Course Settings]
en: Settings
it: Impostazioni

en: View more
it: Vedi di più

en: Contact Support
it: Contatta il supporto

en: Additional Resources
it: Risorse Addizionali

[ctx: License email]
en: Enter your Email here
it: Inserisci la tua email

en: Mark Incomplete
it: Segna come “ancora da completare”

[ctx: Lesson Settings]
en: Settings
it: Impostazioni

[ctx: Question Settings]
en: Settings
it: Impostazioni

[ctx: Quiz Settings]
en: Settings
it: Impostazioni

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: Primary %s
it: Primario %s

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: Select a %s
it: Seleziona un %s

[ctx: placeholder: commentd count]
note: translators: placeholder: comments count.
en: Comments (%d)
it: Commenti (%d)

en: View
it: Vedi

en: Select Template
it: Seleziona template

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: LearnDash %s Builder
it: LearnDash %s Editor

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: %s Taxonomies
it: %s Tassonomie

en: Message
it: Messaggio

en: From Email
it: Da Email

en: From Name
it: Da Nome

en: Select a template
it: Seleziona un modello

[ctx: placeholder: Question]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: %s Taxonomies
it: %s Tassonomie

en: Category deleted.
it: Categoria eliminata.

en: Category updated.
it: Categoria aggiornata.

en: Select a category
it: Seleziona una categoria

[ctx: placeholder: quizzes]
note: translators: placeholder: quizzes.
en: %s per page
it: %s per pagina

en: Public
it: Pubblico

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: %s Materials
it: %s Materiali

[ctx: placeholder: topic]
note: translators: placeholder: topic.
en: %s Category Selector
it: %s Selettore di categoria

[ctx: placeholder: topics]
note: translators: placeholder: topics.
en: shows %s with mentioned tag slug.
it: mostra %s con il tag Slug menzionato.

[ctx: placeholder: topics]
note: translators: placeholder: topics.
en: shows %s with mentioned category slug.
it: mostra %s con le slug di categoria menzionate.

[ctx: placeholder: Topics]
note: translators: placeholder: Topics.
en: shows %s with mentioned WP tag ID.
it: mostra %s con menzionato WP Tag ID.

[ctx: placeholder: Topics]
note: translators: placeholder: Topics.
en: shows %s with mentioned WP tag slug.
it: mostra %s con menzionato WP Tag Slug.

[ctx: placeholder: Topics]
note: translators: placeholder: Topics.
en: shows %s with mentioned category ID.
it: mostra %s con ID di categoria menzionato.

[ctx: placeholder: Topics]
note: translators: placeholder: Topics.
en: shows %s with mentioned tag ID.
it: mostra %s con il tag ID menzionato.

[ctx: placeholder: Topics]
note: translators: placeholder: Topics.
en: %s per page
it: %s per pagina

[ctx: placeholder: Topic]
note: translators: placeholder: Topic.
en: %s Category ID
it: %s Categoria ID

[ctx: placeholder: Topic]
note: translators: placeholder: Topic.
en: %s Tag Settings
it: %s Impostazioni tag

[ctx: placeholder: Topic]
note: translators: placeholder: Topic.
en: %s Category Settings
it: %s Impostazioni di categoria

[ctx: placeholder: Quizzes]
note: translators: placeholder: Quizzes.
en: shows %s with mentioned WP tag ID.
it: mostra %s con menzionato WP Tag ID.

[ctx: placeholder: Quizzes]
note: translators: placeholder: Quizzes.
en: shows %s with mentioned WP tag slug.
it: mostra %s con menzionato WP Tag Slug.

[ctx: placeholder: Quizzes]
note: translators: placeholder: Quizzes.
en: shows %s with mentioned category ID.
it: mostra %s con ID di categoria menzionato.

[ctx: placeholder: Quizzes]
note: translators: placeholder: Quizzes.
en: shows %s with mentioned tag ID.
it: mostra %s con il tag ID menzionato.

[ctx: placeholder: Quizzes]
note: translators: placeholder: Quizzes.
en: shows a %s category dropdown.
it: mostra un elenco a discesa categoria %s.

[ctx: placeholder: quizzes]
note: translators: placeholder: quizzes.
en: shows %s with mentioned tag slug.
it: mostra %s con il tag Slug menzionato.

[ctx: placeholder: quizzes]
note: translators: placeholder: quizzes.
en: shows %s with mentioned category slug.
it: mostra %s con le slug di categoria menzionate.

[ctx: placeholder: Quizzess]
note: translators: placeholder: Quizzes.
en: %s per page
it: %s per pagina

[ctx: placeholder: Lesson]
note: translators: placeholder: Lesson.
en: %s Tag Settings
it: %s Impostazioni tag

[ctx: placeholder: Lesson]
note: translators: placeholder: Lesson.
en: %s Category Settings
it: %s Impostazioni di categoria

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: %s Category ID
it: %s Categoria ID

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: %s Tag Settings
it: %s Impostazioni tag

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: %s Category Selector
it: %s Selettore di categoria

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: %s Category Slug
it: %s Categoria Slug

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: %s Category Settings
it: %s Impostazioni di categoria

[ctx: placeholder: Lessons]
note: translators: placeholder: Lessons.
en: shows %s with mentioned WP tag ID.
it: mostra %s con menzionato WP Tag ID.

[ctx: placeholder: Lessons]
note: translators: placeholder: Lessons.
en: shows %s with mentioned WP tag slug.
it: mostra %s con menzionato WP Tag Slug.

[ctx: placeholder: Lessons]
note: translators: placeholder: Lessons.
en: shows %s with mentioned category ID.
it: mostra %s con ID di categoria menzionato.

[ctx: placeholder: Lessons]
note: translators: placeholder: Lessons.
en: shows %s with mentioned tag ID.
it: mostra %s con il tag ID menzionato.

[ctx: placeholder: Lessons]
note: translators: placeholder: Lessons.
en: shows %s with mentioned tag slug.
it: mostra %s con il tag Slug menzionato.

[ctx: placeholder: Lessons]
note: translators: placeholder: Lessons.
en: shows a %s category dropdown.
it: mostra un elenco a discesa categoria %s.

en: Show Progress Bar
it: Mostra Barra Avanzamento

en: Grid Settings
it: Impostazioni griglia

en: Available
it: Disponibile

en: Recommended
it: Raccomandato

[ctx: placeholder: Question]
note: translators: placeholder: Question.
en: New %s Tag Name
it: Nuovo %s Tag Name

[ctx: placeholder: Question]
note: translators: placeholder: Question.
en: Add New %s Tag
it: Inserisci nuovo %s Tag

[ctx: placeholder: Question]
note: translators: placeholder: Question.
en: Edit %s Tag
it: Modifica %s Tag

[ctx: placeholder: Question]
note: translators: placeholder: Question.
en: Parent %s Tag:
it: %s Tag genitore:

[ctx: placeholder: Question]
note: translators: placeholder: Question.
en: Parent %s Tag
it: %s Tag genitore

[ctx: placeholder: Question]
note: translators: placeholder: Question.
en: All %s Tags
it: Tutti %s Tag

[ctx: placeholder: Question]
note: translators: placeholder: Question.
en: Search %s Tag
it: Cerca %s tag

[ctx: placeholder: Question]
note: translators: placeholder: Question.
en: New %s Category Name
it: Nuovo %s Nome Categoria

[ctx: placeholder: Question]
note: translators: placeholder: Question.
en: Add New %s Category
it: Inserisci nuova %s Categoria

[ctx: placeholder: Question]
note: translators: placeholder: Question.
en: Update %s Category
it: Aggiorna %s Categoria

[ctx: placeholder: Question]
note: translators: placeholder: Question.
en: Edit %s Category
it: Modifica m%s Categoria

[ctx: placeholder: Question]
note: translators: placeholder: Question.
en: Parent %s Category:
it: Categoria %s Genitore:

[ctx: placeholder: Question]
note: translators: placeholder: Question.
en: Parent %s Category
it: Categoria %s Genitore

[ctx: placeholder: Question]
note: translators: placeholder: Question.
en: All %s Categories
it: Tutte %s le Categorie

[ctx: placeholder: Question]
note: translators: placeholder: Question.
en: Search %s Categories
it: Cerca %s Categorie

[ctx: placeholder: Question]
note: translators: placeholder: Question.
en: %s Categories
it: %s Categorie

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: New %s Tag Name
it: Nuovo %s Tag Name

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: Add New %s Tag
it: Inserisci nuovo %s Tag

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: Edit %s Tag
it: Modifica %s Tag

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: Parent %s Tag:
it: %s Tag genitore:

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: Parent %s Tag
it: %s Tag genitore

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: All %s Tags
it: Tutti %s Tag

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: Search %s Tag
it: Cerca %s tag

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: New %s Category Name
it: Nuovo %s Nome Categoria

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: Add New %s Category
it: Inserisci nuova %s Categoria

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: Update %s Category
it: Aggiorna %s Categoria

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: Edit %s Category
it: Modifica m%s Categoria

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: Parent %s Category:
it: Categoria %s Genitore:

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: Parent %s Category
it: Categoria %s Genitore

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: All %s Categories
it: Tutte %s le Categorie

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: Search %s Categories
it: Cerca %s Categorie

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: %s Category
it: %s Categoria

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: %s Categories
it: %s Categorie

[ctx: placeholder: Question]
note: translators: placeholder: Question.
en: %s Category
it: %s Categoria

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: Assigned %s
it: Assegnato %s

en: Save as Template
it: Salva come Template

en: Use Template
it: Usa il modello

en: Template
it: Modello

[ctx: placeholders: Question]
note: translators: placeholders: Question.
en: %s Category
it: %s Categoria

en: Incomplete
it: Incompleto

en: Complete
it: Completato

en: Upgrade
it: Aggiorna

en: passed
it: superato

en: percentage
it: percentuale

en: points
it: punti

en: date
it: data

en: total
it: totale

en: score
it: punteggio

en: name
it: nome

[ctx: placeholders: post type labels like Question]
note: translators: placeholders: post type labels like Question.
en: Are you sure you want to move this %s to Trash?
it: Sei sicuro di voler spostare questo %s nel Cestino?

[ctx: placeholder: Questions]
note: translators: placeholder: Questions.
en: Drop %s Here
it: Incolla Qua

[ctx: placeholder: Question]
note: translators: placeholder: Question.
en: Click the '+' to add a new %s
it: Fai clic su ‘+’ per aggiungere un nuovo %s

[ctx: placeholder: course]
note: translators: placeholder: course.
en: Limit results to be within a specific %s. Required for non-admin users.
it: Limitare i risultati all'interno di uno specifico %s. Richiesto per gli utenti non amministratori.

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: %s Attempts
it: Tentativi %s

[ctx: placeholder: Courses]
note: translators: placeholder: Courses.
en: shows %s with mentioned WP tag ID.
it: mostra %s con menzionato WP Tag ID.

[ctx: placeholder: Courses]
note: translators: placeholder: Courses.
en: shows %s with mentioned WP tag slug.
it: mostra %s con menzionato WP Tag Slug.

[ctx: placeholder: Courses]
note: translators: placeholder: Courses.
en: shows %s with mentioned category ID.
it: mostra %s con ID di categoria menzionato.

[ctx: placeholder: Courses]
note: translators: placeholder: Courses.
en: shows %s with mentioned tag ID.
it: mostra %s con il tag ID menzionato.

[ctx: placeholder: Courses]
note: translators: placeholder: Courses.
en: shows %s with mentioned tag slug.
it: mostra %s con il tag Slug menzionato.

[ctx: placeholder: Courses]
note: translators: placeholder: Courses.
en: shows a %s category dropdown.
it: mostra un elenco a discesa categoria %s.

[ctx: placeholder: Courses]
note: translators: placeholder: Courses.
en: shows %s with mentioned category slug.
it: mostra %s con le slug di categoria menzionate.

[ctx: placeholder: Courses]
note: translators: placeholder: Courses.
en: Registered %s
it: Iscritto %s

[ctx: placeholder: Courses]
note: translators: placeholder: Courses.
en: Show Registered %s
it: Mostra iscritto a %s

[ctx: placeholder: Lessons]
note: translators: placeholder: Lessons.
en: %s per page
it: %s per pagina

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: Total User %s Points
it: Totale utenti %s punti

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: This block displays %s related information
it: Questo blocco visualizza le informazioni relative a %s

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: LearnDash %s Info [courseinfo]
it: Informazioni su LearnDash %s [courseinfo]

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: LearnDash %s Not Started
it: LearnDash %s non avviato

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: %s Tag Settings
it: %s Impostazioni tag

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: %s Category Settings
it: %s Impostazioni di categoria

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: LearnDash %s In Progress
it: LearnDash %s In corso

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: LearnDash %s Complete
it: LearnDash %s Completo

en: This block displays User meta field
it: Questo blocco mostra il campo meta dell’utente

en: Preview User ID
it: Anteprima ID utente

en: LearnDash Student
it: LearnDash Studente

en: LearnDash Profile
it: LearnDash Pofilo

en: This can be used to change the date format. Default: "F j, Y, g:i a.
it: Questo può essere usato per modificare il formato della data. Predefinito: “F j, Y, g: i a.

en: Show Content
it: Mostra Contenuto

en: Show Grid
it: Mostra griglia

en: per page
it: per pagina

en: Show Thumbnail
it: Mostra miniatura

en: Enter a User ID to test preview
it: Immettere un ID utente per testare l’anteprima

en: Show Preview
it: Mostra Anteprima

en: Settings
it: Impostazioni

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: %s Price Type must be Free, PayNow or Subscribe.
it: Il tipo di prezzo di %s deve essere gratuito, PayNow o Iscriviti.

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: Invalid %1$s ID.
it: %1$s ID non valido.

en: Check Updates
it: Controlla Aggiornamenti

en: You must first complete the following:
it: È necessario innanzitutto completare quanto segue:

en: Show Profile Link
it: Mostra Link Profilo

en: Invalid User ID.
it: ID utente non valido.

en: Invalid user ID. #1
it: ID utente non valido. #1

en: User IDs to remove from Group.
it: IDs utente da rimuovere dal gruppo.

en: User IDs to enroll into Group.
it: IDs utente per iscriversi al gruppo.

en: Missing User IDs.
it: IDs utente mancante.

en: Returned values.
it: Valori restituiti.

en: LearnDash LMS Purchase Transactions
it: LearnDash LMS Transazioni d’acquisto

en: Order Date
it: Data Ordine

en: Order ID
it: ID Ordine

en: Billing ZIP
it: CAP di fatturazione

en: Billing State
it: Stato di fatturazione

en: Billing City
it: Città di fatturazione

en: Billing Address
it: Indirizzo di fatturazione

en: IP Address
it: Indirizzo IP

en: Phone #
it: Telefono #

en: Zip
it: CAP

en: State
it: Stato

en: City
it: Città

en: Street Address
it: Indirizzo

en: Middle Initial
it: Iniziale del secondo nome

en: Cardholder Name
it: Nome del titolare

en: Invoice
it: Fattura

en: Last Name
it: Cognome

en: First Name
it: Nome

en: Order Email
it: Email Ordine

en: Order Total
it: Totale Ordine

en: Order Item
it: Articolo Ordine

en: Transaction Type
it: Tipo di transazione

en: Directory not writable
it: Directory non scrivibile

en: Directory does not exists
it: La directory non esiste

[ctx: placeholder: human relative date time]
note: translators: placeholder: Human relative date time.
en: %s ago
it: %s fa

[ctx: placeholder: Quizzes]
note: translators: placeholder: Quizzes.
en: Order of %s displayed.
it: Ordine di %s visualizzato.

[ctx: placeholder: Quizzes]
note: translators: placeholder: Quizzes.
en: %s Order
it: %s Ordinato

en: Date Taken (default) - Order by date taken
it: Data di acquisizione (predefinito) - Ordina per data presa

en: DESC (default) - highest to lowest values
it: DESC (predefinito) - valori dal più alto al più basso

[ctx: placeholders: default per page]
note: translators: placeholders: Default amount shown per page.
en: Default is %d. Set to zero for no pagination.
it: L’impostazione predefinita è %d. Impostato su zero per nessuna impaginazione.

en: Review
it: Recensione

[ctx: placeholders: Language Name, Language code]
note: translators: placeholders: Language Name, Language code.
en: Translation removed: %1$s (%2$s)
it: Traduzione rimossa: %1$s (%2$s)

[ctx: placeholders: Language Name, Language code]
note: translators: placeholders: Language Name, Language code.
en: Translation updated: %1$s (%2$s)
it: Traduzione aggiornata: %1$s (%2$s)

[ctx: placeholders: Language Name, Language code]
note: translators: placeholders: Language Name, Language code.
en: Translation installed: %1$s (%2$s)
it: Traduzione installata: %1$s (%2$s)

[ctx: placeholder: plugin title]
note: translators: placeholder: plugin title.
en: %s: Translations
it: %s: Traduzioni

en: Directory successfully renamed.
it: Directory rinominata con successo.

[ctx: placeholder: user name]
note: translators: placeholder: user name.
en: User statistics: %s
it: Statistiche utente: %s

en: -- Select --
it: --Seleziona--

[ctx: placeholder: Quizzes]
note: translators: placeholder: Quizzes.
en: %s order by
it: Ordinato da %s

[ctx: placeholder: Courses]
note: translators: placeholder: Courses.
en: %s Order
it: %s Ordinato

[ctx: placeholder: Courses]
note: translators: placeholder: Courses.
en: %s order by
it: Ordinato da %s

[ctx: placeholder: Courses]
note: translators: placeholder: Courses.
en: Order of %s displayed
it: Ordine di %s visualizzato

en: Progress Order
it: Progresso Ordine

en: Registered order by
it: Ordine registrato da

en: Registered per page
it: Iscritto per pagina

[ctx: placeholder: Quizzes]
note: translators: placeholder: Quizzes.
en: %s per page
it: %s per pagina

[ctx: placeholder: points awarded values (30/100) 30%]
note: translators: placeholder: points awarded values (30/100) 30%.
en: Points Awarded: %s
it: Punti assegnati: %s

en: Progress order:
it: Progresso Ordine:

en: Progress order by:
it: Ordine di progresso di:

en: ASC (default) - lowest to highest values
it: ASC (predefinito) - dal più basso al più alto

en: Registered order:
it: Ordine Registrato:

en: ID - Order by post id
it: ID - Ordina per post ID

en: Title (default) - Order by post title
it: Titolo (predefinito) - Ordina per titolo del post

en: Registered order by:
it: Ordine registrato da:

en: Registered per page:
it: Iscritti per pagina:

en: Registered show thumbnail:
it: Miniatura di presentazione registrata di terze parti:

[ctx: placeholder: Lessons]
note: translators: placeholder: Lessons.
en: %s Per Page
it: %s Per Pagina

en: Unable to rename the update to match the existing directory.
it: Impossibile rinominare l’aggiornamento in modo che corrisponda alla directory esistente.

en: Return to LearnDash Add-ons Page
it: Ritorna alla pagina dei componenti aggiuntivi di LearnDash

en: Third Party
it: Terza Parte

note: Description of the plugin
en: LearnDash LMS Plugin - Turn your WordPress site into a learning management system.
it: LearnDash LMS Plugin: trasforma il tuo sito WordPress in un sistema di gestione dell’apprendimento.

en:  on
it:  su

en:  . Points:
it: . Punti:

en:  question(s)
it:  domanda(e)

en:  out of
it:  su

en: Score
it: Punteggio

en: Rank:
it: Classifica:

en: comments
it: commenti

[ctx: profile remove quiz link label]
en: (remove)
it: (Rimosso)

[ctx: placeholder: quiz]
note: translators: placeholder: quiz.
en: remove this %s item
it: rimuovi questo articolo %s

[ctx: profile edit quiz link label]
en: (edit)
it: (modificare)

[ctx: placeholders: quiz, attempts count]
note: translators: placeholders: quiz, attempts count.
en: You have already taken this %1$s %2$d time(s) and may not take it again.
it: Hai già svolto questo %1$s %2$d tempo(i) e non puoi ripeterlo.

[ctx: placeholders: topic label]
note: translators: placeholder: Topic label.
en: Please go back and complete the previous %s.
it: Torna indietro e completa il precedente %s.

[ctx: placeholders lesson]
note: translators: placeholder: Lesson.
en: Please go back and complete the previous %s.
it: Torna indietro e completa il precedente %s.

[ctx: Pending Certificate Status Label]
en: Pending
it: In attesa

en: Edit profile
it: Modifica profilo

[ctx: placeholder lesson]
note: translators: placeholder: lesson.
en: Please go back and complete the previous %s.
it: Torna indietro e completa il precedente %s.

en: page
it: pagina

en: Delete this uploaded Assignment
it: Elimina questa Assegnazione caricata

en: Files you have uploaded
it: File che hai caricato

[ctx: placeholder: comma list of file extentions]
note: translators: placeholder: comma list of file extentions.
en: Allowed file types: %s
it: Tipi di file ammessi: %s

note: translators: Date when content will be available.
en: <span class="ld-display-label">Available on:</span> <span class="ld-display-date">%s</span>
it: <span class="ld-display-label">Disponibile da:</span> <span class="ld-display-date">%s</span>

[ctx: Course progress details link]
en: (details)
it: (dettagli)

[ctx: profile edit course link label]
en: (edit)
it: (modificare)

en: Certificate
it: Certificato

en: Status:
it: Stato:

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: Primary %s
it: Primario %s

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: Select a %s
it: Seleziona un %s

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: Switch to the Primary %s to edit this setting
it: Passa al %s principale per modificare questa impostazione

en: Return to
it: Ritorna a

en: Set all parent steps as incomplete?
it: Imposta tutti i passaggi genitore come incompleti?

en: Set all children steps as incomplete?
it: Imposta tutti i passaggi figli come incompleti?

en: Read more.
it: Continua a leggere.

[ctx: Course Status Label]
note: translators: Course Status Label.
en: %s Status:
it: Stato %s:

en: special filter
it: filtro speciale

en: History
it: Cronologia

en: not ticked
it: non barrato

en: ticked
it: barrato

en: (view)
it: (vista)

en: only anonymous users
it: solo utenti anonimi

en: only registered users
it: solo utenti registrati

en: all
it: tutti

en: Which users should be displayed:
it: Quali utenti dovrebbero essere visualizzati:

en: Reset entire statistic
it: Reset l’intera statistica

en: Reset user statistics
it: Reset statistiche utente

en: Reset statistics
it: Reset statistiche

en: Sub-Total:
it: Sub-Totale:

en: Points scored
it: Punteggio ottenuto

en: Time
it: Orario

en: Hints used
it: Suggerimenti utilizzati

en: average
it: media

en: Anonymous user
it: Utente anonimo

en: Select a test:
it: Seleziona un test:

en: Please select user name:
it: Per favore scegli il nome utente:

en: Overview
it: Panoramica

en: Users
it: Utenti

en: Activate statistics
it: Attiva le statistiche

en: Stats not enabled
it: Statistiche non abilitate

[ctx: placeholders: Quiz, Quiz Name/Title]
note: translators: placeholders: Quiz, Quiz Name/Title.
en: %1$s: %2$s - Statistics
it: %1$s: %2$s - Statistiche

en: Import only *.wpq or *.xml files from known and trusted sources.
it: Importa solo file *.wpq o file *xml da fonti conosciute e fidate.

en: Start export
it: Avviare l'esportazione

en: or
it: o

en: Format:
it: Formato:

en: Choose the respective Quiz, which you would like to export and press on "Start export"
it: Scegli il Test di Valutazione corrispondente, che desideri esportare e premi “Inizia esportazione”

en: Export
it: Esporta

en: Add field
it: Aggiungi campo

en: One entry per line
it: Una voce per riga

en: Edit list
it: Modifica elenco

en: Yes/No
it: Si/No

en: Drop-Down menu
it: Menu a Tendina

en: Textarea
it: Area di testo

en: Text
it: Testo

en: Required?
it: Necessario?

en: Field name
it: Nome Campo

en: Where should the fields be displayed:
it: Dove devono essere visualizzati i campi:

en: Display Position
it: Visualizza la Posizione

en: If you enable this option, custom fields are enabled.
it: Se si attiva questa opzione, i campi personalizzati sono abilitati.

en: Custom fields enable
it: Campi personalizzati abilitati

en: The statistic function have to be enabled.
it: La funzione statistica deve essere abilitata.

en: You can create custom fields, e.g. to request the name or the e-mail address of the users.
it: È possibile creare campi personalizzati, ad esempio chiedere il nome o l'indirizzo e-mail degli utenti.

en: Custom Fields
it: Campi personalizzati

en: (0 = All on one page)
it: (0 = Tutto in una pagina)

en: Check -> continue
it: Spunta -> continua

en: Normal + Back-Button
it: Normale + Pulsante Indietro

en: Normal
it: Normale

en: In a button
it: in un pulsante

en: Below the result text
it: sotto il "testo del risultato"

en: don't display
it: non mostrare

en: Where should leaderboard be displayed:
it: Dove dovrebbe essere mostrata la classifica dei migliori:

en: Entries
it: Voci

en: How many entries should be displayed
it: Quante voci dovrebbero essere mostrate

en: minutes
it: minuti

en: User can apply after:
it: Gli utenti possono fare domanda dopo:

en: Users can apply multiple times
it: Gli utenti possono fare domanda più volte

en: Sort list by?
it: Ordina elenco per

en: Plugin is not installed.
it: Il plugin non è installato.

en: Plugin has been detected.
it: Il plugin è stato individuato.

en: This option requires additional plugin:
it: Questa opzione richiede un plugin addizionale:

en: If you enable this option, additional captcha will be displayed for users who are not registered.
it: Se attivi questa ozione, un captcha addizionale sara mostrato per utenti che non sono registrati.

en: display captcha
it: mostra il captcha

en: If you enable this option, logged in users will be automatically entered into leaderboard
it: Se attivi questa opzione, gli utenti registrati saranno automaticamente inseriti nella classifica dei migliori

en: insert automatically
it: inserisci automaticamente

en: Not registered users have to enter name and e-mail (e-mail won't be displayed)
it: Gli utenti non registrati devono inserire il nome e l'email (l'email non sarà mostrata)

en: Who can sign up to the list
it: Chi può iscriversi alla lista

en: The leaderboard works independent from internal statistics function.
it: La classifica dei migliori funziona indipendentemente dalla funzione di statitiche interne.

en: The leaderboard allows users to enter results in public list and to share the result this way.
it: La classifica dei migliori permette agli utenti di inserire i risultati nella lista pubblica e di condividere il risultato in questo modo.

en: If you enable this option, category will be displayed in the question.
it: Se si attiva questa opzione, la categoria verrà visualizzata nella domanda.

en: Display category
it: Mostrare la categoria

en: If you enable this option, answers won't be color highlighted as correct or incorrect.
it: Se attivi questa opzione, le risposte non saranno evidenziate tramite colore come corrette o scorrette.

en: Correct / Incorrect Answer Marks
it: Marcatura della riposta corretta e scorretta

en: If you enable this option, no correct- or incorrect message will be displayed.
it: Se attivi questa opzione non verranno mostrati i messaggi corretto o scorretto.

en: Hide correct- and incorrect message
it: Nascondi il messaggio corretto-scorretto

en: If this option is activated, all answers are numbered (only single and multiple choice)
it: Se questa opzione è attivata, tutte le risposte sono numerate (solo risposta singola e multipla)

en: Number Answers
it: Numera le risposte

en: Show points
it: Mostra punti

en: If you enable this option, final score won't be displayed on the results page anymore.
it: Se si attiva questa opzione, il punteggio finale non sarà più visualizzato nella pagina dei risultati.

en: Hide score - display
it: Nascondi punteggio - visualizzazione

en: If you enable this option, the results of each category is displayed on the results page.
it: Se si attiva questa opzione, i risultati di ogni categoria vengono visualizzati nella pagina dei risultati.

en: Show category score
it: Visualizza punteggio categoria

en: Statistics-function must be enabled.
it: La funzione Statistiche deve essere attivata.

en: Show average points
it: Mostra la media dei punti

en: Add graduation
it: Aggiungi promozione

en: Delete graduation
it: Cancella promozione

en: percent
it: percento

en: from:
it: da:

en: 10,15% or 10.15% allowed (max. two digits after the decimal point)
it: consentito 10,15% o 10.15% (max. due cifre dopo il punto decimale)

en: Values can also be mixed up
it: I valori possono essere anche mescolati

en: Maximal 15 levels
it: Massimo 15 livelli

en: Hint:
it: Suggerimento:

en: Activate graduation
it: Attiva promozione

en: Results text
it: Testo dei risultati

en: Autostart
it: Início automático

en: User e-mail notification
it: Notificazione e-mail Utente

en: E-Mail settings can be edited in global settings.
it: Le impostazioni e-mail possono essere modificate nelle impostazioni globali.

en: for all users
it: per tutti gli utenti

en: for registered users only
it: solo per utenti registrati

en: Admin e-mail notification
it: Notificazione e-mail Amministratore

[ctx: placeholders: quiz, quiz]
note: translators: placeholders: quiz, quiz.
en: If you enable this option, no %1$s overview will be displayed, before finishing %2$s.
it: Se abiliti questa opzione, non verrà visualizzata la panoramica di %1$ s prima di terminare %2$s.

[ctx: placeholders: quizzes]
note: translators: placeholder: quizzes.
en: In all selected %s statistic function have to be active. If it is not it will be activated automatically.
it: In tutte le funzioni statistiche selezionate %s devono essere attive. Se non lo è, verrà attivato automaticamente.

[ctx: placeholders: quiz, quiz]
note: translators: placeholders: quiz, quiz.
en: If you enable this option, you can choose %1$s, which user have to finish before he can start this %2$s.
it: Se abiliti questa opzione, puoi scegliere %1$s, che l’utente deve terminare prima di poter iniziare questo %2$s.

en: Prerequisites
it: Prerequisiti

en: in percent
it: in percentuale

en: Resets user identification for all users.
it: Resetta l'identificazione dell'utente per tutti gli utenti.

en: User identification has been reset.
it: L'identificazione dell'utente è stata resettata.

en: Reset the user identification
it: Resetta l'identificazione dell'utente

en: If you activate this option, a cookie is set additionally for unregistrated (anonymous) users. This ensures a longer assignment of the user than the simple assignment by the IP address.
it: Se attivi questa opzione, un cookie viene aggiunto per gli utenti non registrati (anonimi). Questo assicura un assegnazione più lunga dell'utente rispetto all'assegnazione attraverso l'indirizzo IP.

en: user identification by cookie
it: identificazione dell'utente attraverso i cookie

en: Anonymous user only
it: solo utenti anonimi

en: registered users only
it: solo gli utenti registrati

en: All users
it: tutti gli utenti

en: This option applies to:
it: Questa opzione si applica a:

[ctx: placeholders: quiz, quiz]
note: translators: placeholders: quiz, quiz.
en: If you activate this option, the user can complete the %1$s only once. Afterwards the %2$s is blocked for this user.
it: Se si attiva questa opzione, l’utente può completare %1$ s una sola volta. Successivamente, %2$s è bloccato per questo utente.

en: View Profile Statistics
it: Visualizza statistiche profilo

en: Protect the statistics from spam. Result will only be saved every X minutes from same IP. (0 = deactivated)
it: Proteggi le statistiche dallo spam. I risultati saranno salvati solo ogni X minuti dallo stesso IP. (0 = disattivato)

en: in minutes (recommended 1440 minutes = 1 day)
it: in minuti (raccomandato 1440 minuti = 1 giorno)

en: Statistics IP-lock
it: Blocco IP delle Statitistiche

en: 0 = no limit
it: 0 = nessun limite

en: Seconds
it: Secondi

en: Display answers randomly
it: Mostra le rispsote casualmente

en: Hide the "View question" button in the Frontend.
it: Nascondi il pulsante "Mostra domanda" nel frontend.

en: Hide "View question" button
it: Nascondi il pulsante "Mostra domanda"

en: Hide title
it: Nascondi titolo

en: Save order
it: Salva ordine

en: Total
it: Totale

en: "Different points - mode 2" enabled
it: "Punti diversi - modo 2" abilitato

en: "Different points - mode 2" disable
it: "Punti diversi - modo 2" disabilitato

en: "Different points for each answer" enabled
it: "Punti diversi per ogni risposta" abilitato

en: Explanation of points calculation
it: Spiegazione del calcolo punti

en: Disable correct and incorrect
it: Disabilita corretta e scorretta

en: Disables the distinction between correct and incorrect.
it: Disabilita la distinzione tra corretto e scorretto.

en: Different points - modus 2 activate
it: Punti diversi - modo 2 attivato

en: If "Different points for each answer" is activated, you can activate a special mode.<br> This changes the calculation of the points
it: Se "Differenti punti per ogni risposta" è attivato, è possibile attivare una modalità speciale. <br> Questo cambia il calcolo dei punti

en: Single choice options
it: Opzioni di scelta singola

en: Graded, Full Points Awarded
it: Superato, Punteggio pieno

en: Not Graded, Full Points Awarded
it: Non Superato, Tutti i Punti assegnati

en: Not Graded, No Points Awarded
it: Non Superato, Nessun Punto assegnati

en: The user can only progress if the essay is marked as "Graded" and if the user has enough points to move on.
it: L’utente può avanzare solo se il tema è contrassegnato come “Superato” e se l’utente ha abbastanza punti per andare avanti.

en: Upload
it: Carica

en: Text Box
it: Casella di testo

en: How should the user submit their answer?
it: Come dovrebbe l’utente inviare la sua risposta?

en: less true { [a] [b] [c] } more true
it: è meno vero { [a] [b] [c] } è più vero

en: less true { [1] [2] [3] [4] [5] } more true
it: è meno vero { [1] [2] [3] [4] [5] } è più vero

en: Examples:
it: Esempi:

en: The number of options in the maximum score.
it: Il numero di opzioni nel punteggio massimo.

en: Enclose a assesment with {}. The individual assessments are marked with [].
it: Allegare una valutazione con {}. Le singole valutazioni sono contrassegnate con [].

en: Here you can create an assessment question.
it: Qui è possibile creare una domanda di valutazione.

en: Criterion
it: Criterio

en: Add Media
it: Aggiungi Media

en: Delete answer
it: Cancella risposta

en: Allow HTML
it: Consentire HTML

en: Answer:
it: Risposte

en: Options
it: Opzioni

en: Save as template
it: Salva come Modello

en: Create new template
it: Crea nuovo template

en: template name
it: nome template

en: Allows adjustment of the left column's width, and the right column will auto-fill the rest of the available space. Increase this to allow accommodate longer criterion text. Defaults to 20%.
it: Consente di regolare la larghezza della colonna di sinistra, e la colonna di destra si auto-riempire il resto dello spazio disponibile. Aumentare questo per consentire di ospitare più testo criterio. Il valore predefinito è 20%.

en: Percentage width of criteria table column:
it: Larghezza Percentuale di colonna della tabella criteri:

en: Add new answer
it: Aggiungi nuova risposta

en: Please sort the answers in right order with the "Move" - Button. The answers will be displayed randomly.
it: Per favore, disponi le domande nell'ordine giusto con il pulsante "Muovi". Le risposte saranno mostrate in ordine casuale.

en: Answers
it: Risposte

en: Essay / Open Answer
it: Test/ risposta aperta

en: Assessment
it: Esercizi

en: Fill in the blank
it: Riempi gli spazi vuoti

en: "Matrix Sorting" choice
it: Scelta "Matrice Ordinata"

en: "Sorting" choice
it: Scelta "Ordinata"

en: "Free" choice
it: Scelta "Libera"

en: Multiple choice
it: Scelta multipla

en: Single choice
it: Scelta singola

en: Answer type
it: Tipo di risposta

en: Activate hint for this question?
it: Attiva il suggerimento per questa domanda?

en: Here you can enter solution hint.
it: Qui puoi inserire un suggerimento alla soluzione.

en: This text will be visible if answered incorrectly. It can be used as explanation for complex questions. The message "Right" or "Wrong" is always displayed automatically.
it: Questo testo sarò visibile se risposta scorrettamente. Può essere utilizzato come spiegazione per domande complesse. Il messggio "Giusto" or "Sbagliato" è sempre mostrato automaticamente.

en: Message with the incorrect answer
it: Messaggio con la rispsota sbagliata

en: Same text for correct- and incorrect-message?
it: Stesso testo per messaggio corretto e scorretto?

en: This text will be visible if answered correctly. It can be used as explanation for complex questions. The message "Right" or "Wrong" is always displayed automatically.
it: Questo testo sarà visibile se risposta correttamente. Può essere utilizzato come spiegazione per domande complesse. Il messggio "Giusto" or "Sbagliato" è sempre mostrato automaticamente.

en: Message with the correct answer
it: Messaggio con la risposta corretta

en: Message with the correct / incorrect answer
it: Messaggio con la risposta corretta / scorretta

en: Create
it: Crea

en: Create new category
it: Crea una nuova categoria

en: You can manage categories in global settings.
it: Puoi gestire le categorie nelle impostazioni globali.

en: You can assign classify category for a question. Categories are e.g. visible in statistics function.
it: Puoi assegnare categorie di classificazione per una domanda. Le categorie sono ad esempio visibili nella funzione statistiche.

en: Category
it: Categoria

en: Show reached points in the correct- and incorrect message?
it: Mostra punti ottenuti nel messaggio corretto e scorretto?

en: If you enable this option, you can enter different points for every answer.
it: Se attivi questa opzione, puoi inserire punti differenti per ogni domanda.

en: Different points for each answer
it: Punti differenti per ogni risposta

en: (required)
it: (richiesto)

en: (optional)
it: (opzionale)

en: load template
it: carica template

en: Start import
it: Avvia importa.

en: Successfully
it: Riuscito

en: Error
it: Errore

en: Import
it: Importa

en: No data will be deleted. Only LDAdvQuiz tables will be repaired.
it: Nessun dato sarà cancellato. Solo le tabelle LDAdvQuiz saranno riparate.

en: Repair database
it: Ripara database

en: e.g. Domain with special characters in combination with IE
it: e.s. Dominio con caratteri speciali in combinazione con IE

en: If you have problems with the front ajax, please activate it.
it: Se hai problemi con l'ajax front-end, attivalo.

en: Is required only in rare cases.
it: È richiesto solo in casi rari.

en: If you have any problems with the Touch Library, please deactivate it.
it: Se hai qualche problema con la Touch Library, disattivala.

en: In Version 0.13 a new Touch Library was added for mobile devices.
it: Nella Versione 0.13 è stata aggiunta una nuova Touch Library per i dispositivi mobile.

en: Deactivate
it: Disattiva

en: If you activate this option, all LDAdvQuiz-Javascript files are loaded in the header even if they are not needed.
it: Se attivi questa opzione, tutti i file LDAdvQuiz-Javascript saranno caricati nell'header anche se non sono necessari.

en: Generally all LDAdvQuiz-Javascript files are loaded in the footer and only when they are really needed.
it: Generalmente tutti i file LDAdvQuiz-Javascript vengono caricati nel footer e solo quando sono davvero necessari.

en: Do not load the Javascript-files in the footer
it: Non caricare i file Javascript nel footer

en: Own themes changes internal  order of filters, what causes the problems. With additional shortcode [raw] this is prevented.
it: Temi personali cambiano l'ordine interno dei filtri, e ciò causa i problemi, con uno shortcode addizionale [raw] questo viene prevenuto.

en: If this option is activated, a [raw] shortcode is automatically set around LDAdvQuiz shortcode ( [LDAdvQuiz X] ) into [raw] [LDAdvQuiz X] [/raw]
it: Se questa opzione è attivata, uno shortcode [raw] viene automaticamente impostato attorno allo shortcode LDAdvQuiz shortcode ( [LDAdvQuiz X] ) diventano [raw] [LDAdvQuiz X] [/raw]

en: Automatically add [raw] shortcode
it: Aggiungere automaticamente shortcode [raw]

en: These settings should only be set in cases of problems with LD Advanced Quiz.
it: Queste impostazioni devono essere impostate solo in caso di problemi con LD Advanced Quiz.

en: Please note
it: Per favore, attenzione

en: not to activate
it: non attivare

en: to activate
it: attivare

en: User e-mail settings
it: Impostazioni E-Mail Utente

en: Category-Overview
it: Categoria-Panoramica

en: IP-address of the user
it: Indirizzo IP dell'utente

en: Reached points
it: Punti ottenuti

en: Quiz-Name
it: Nome del Test di Valutazione

en: Allowed variables
it: Variabili consentite

en: Message body:
it: Corpo del Messaggio:

en: Activate
it: Attiva

en: Subject
it: Oggetto:

en: The value entered is not a valid email address
it: Il valore inserito non è un indirizzo email valido

en: From Email:
it: Dall’email:

en: This is the email name of the sender. If not provided will default to the system email name.
it: Questo è il nome e-mail del mittente. Se non fornito, il nome e-mail del sistema verrà impostato di default.

en: From Name:
it: Dal Nome:

en: Separate multiple email addresses with a comma, e.g. wp@test.com, test@test.com
it: Separa indirizzi email multipli con una virgola, ad esempio wp@test.com, test@test.com

en: To:
it: A:

en: Admin e-mail settings
it: Impostazioni E-Mail Amministratore

en: Time format:
it: Formato ora:

en: Select example:
it: Seleziona esempio:

en: Statistic time format
it: Statistica formato dell'ora

en: Documentation on date and time formatting
it: Documentazione sulla formattazione di data e ora

en: Leaderboard time format
it: Formato temporale della Classifica dei Migliori

en: Global settings
it: Impostazioni globali

en: Settings in case of problems
it: Impostazioni in caso di problemi

en: E-Mail settings
it: Impostazioni E-Mail

en: back to overview
it: torna all'anteprima

en: Table is loading
it: La tabella si sta caricando

en: Result
it: Risultato

note: translators: placeholder: page number.
en: Page %d
it: Pagina %d

en: Next
it: Successivo

en: Check
it: Controllo

en: Hint
it: Suggerimento

en: Incorrect
it: Non corretti

en: Grading can be reviewed and adjusted.
it: La valutazione può essere rivista e adattata.

en: Correct
it: Corretto

en: This response will be reviewed and graded after submission.
it: Questa risposta sarà rivista e valutata dopo l’invio.

en: This response will be awarded full points automatically, but it will be reviewed and possibly adjusted after submission.
it: Questa risposta riceverà automaticamente punti completi automaticamente, ma sarà riesaminata e possibilmente corretta dopo l’invio.

en: This response will be awarded full points automatically, but it can be reviewed and adjusted after submission.
it: Questa risposta riceverà automaticamente punti completi, ma può essere rivista e adattata dopo l’invio.

en: Essay type not found
it: Tipo di Tema non trovato

en: Upload your answer to this question.
it: Aggiorna la tua risposta a questa domanda.

en: Type your response here
it: Scrivi qui la tua risposta

en: Sort elements
it: Ordina elementi

[ctx: placeholder: Quiz Category]
note: translators: placeholder: Quiz Category.
en: Category: %s
it: Categoria: %s

[ctx: placeholder: total quiz points]
note: translators: placeholder: total quiz points.
en: %s point(s)
it: %s punto(i)

en: Question
it: Domanda

en: Show leaderboard
it: Mostra la classifica dei migliori

en: Your score
it: Il tuo punteggio

en: Average Score
it: Punteggio medio

en: Time has elapsed
it: Tempo scaduto

en: Answered
it: Risposto

en: Time Limit
it: Limite temporale

en: Information
it: Informazioni

en: You must specify a date.
it: È necessario specificare una data.

en: You must specify an email address.
it: È necessario specificare un indirizzo email.

en: You must specify a text.
it: È necessario specificare un testo.

en: You must specify a number.
it: È necessario specificare un numero.

en: You must fill out this field.
it: È necessario compilare il campo.

en: Delete all entries
it: Cancella tutte le voci

en: Apply
it: Applica

en: cancel
it: annulla

en: save
it: salva

en: Delete
it: Elimina

en: Results
it: Risultati

en: Entered on
it: Inserito il

en: E-Mail
it: Email

en: User
it: Utente

en: UR = unregistered user, R = registered user
it: UR = utente non iscritto, R = utente iscritto

en: Type
it: Tipo

en: How many entries should be shown on one page:
it: Quante voci devono essere mostrate in una pagina:

en: Oldest entry
it: ingresso più vecchio

en: Newest entry
it: ingresso più recente

en: Best user
it: utente migliore

en: Sort by:
it: Ordina per:

en: XML could not be loaded.
it: L'XML non può essere caricato.

en: File is not compatible with the current version
it: Il file non è compatibile con la versione corrente

en: File have wrong format
it: Il file ha il formato sbagliato

en: File was not uploaded
it: Il fali non è stato caricato

en: You entered wrong captcha code.
it: Hai inserito un codice captcha errato.

en: Your name can not exceed 15 characters.
it: Il tuo nome non può supeare i 15 caratteri.

en: You can not enter again.
it: Non puoi entrare di nuovo.

en: You signed up successfully.
it: Ti sei iscritto con successo.

en: No name or e-mail entered.
it: Nessun nome o e-mail inseriti.

en: Ungraded
it: Non classificato

en: Deleted user
it: Utente eliminato

en: Anonymous
it: Anonimo

en: No category
it: Nessuna categoria

en: Not categorized
it: Non categorizzato

[ctx: Create quiz]
note: translators: placeholder: quiz.
en: Create %s
it: Creato %s

en: File cannot be processed
it: Il file non può essere elaborato

note: translators: placeholder: questions, quiz.
en: All fields have to be filled.
it: Tutti i campi devono essere riempiti.

en: Today
it: Oggi

en: Cannot delete only answer
it: Impossibile cancellare solo la risposta

en: You must specify a template name.
it: È necessario specificare un nome di template.

en: Not all fields completed.
it: Non tutti i campi sono compilati.

en: This entry should really be deleted?
it: Vuoi che questa voce sia davvero cancellata?

en: You must specify a name.
it: Devi specificare un nome.

en: "Different points for every answer" is not possible at "Free" choice
it: "Punti differenti per ogni risposta" non è possibile nella scelta "Libera"

en: No sort element in the criterion
it: Nessun elemento di ordinamento nel criterio

en: No data available
it: Nessun dato disponibile

note: translators: placeholder: quiz.
en: Do you really want to reset the statistic?
it: Vuoi davvero resettare le statistiche?

en: No number in the field "Points" or less than 0
it: Nessun numero nel campo "Points" o minore di 0

en: No number in the field "Points" or less than 1
it: Nessun numero nel campo "Points" o minore di 1

note: translators: placeholder: quiz.
en: The percent values in result text are incorrect.
it: I valori percentuali nel testo risultato sono scorretti.

en: No answer deposited!
it: Nessuna risposta depositata!

note: translators: placeholder: question.
en: Correct answer was not selected!
it: Le risposta corretta non è stata selezionata!

note: translators: placeholder: quiz.
en: Title is not filled!
it: Il titolo non è compilato!

en: An error has occurred.
it: Si è verificato un errore.

en: You are not allowed to access this file.
it: Non ti è permesso accedere a questo file.

en: PayPal - The safer, easier way to pay online.
it: PayPal - Il modo più sicuro e semplice per pagare online.

en: Visitor
it: Visitatore

en: This parameter determines the information to be shown by the shortcode.
it: Questo parametro determina le informazioni che devono essere visualizzate dallo shortcode.

en: Field
it: Campo

en: This shortcode takes a parameter named field, which is the name of the user meta data field to be displayed. See <a href="http://codex.wordpress.org/Function_Reference/get_userdata#Notes">the full list of available fields here. Note for security reasons some fields are not allowed.</a>
it: Questo shortcode accetta un parametro denominato field, che è il nome del campo meta data dell’utente da visualizzare. Vedi <a href=“http://codex.wordpress.org/Function_Reference/get_userdata#Notes”>l’elenco completo dei campi disponibili qui. Nota per motivi di sicurezza alcuni campi non sono ammessi. </a>

en: Student
it: Studente

note: translators: placeholder: Course.
en: Time Spent
it: Tempo impiegato

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: %s Title
it: %s Titolo

en: Percentage
it: Percentuale

en: Total Points
it: Punti totali

en: Pass
it: Passato

en: Score
it: Punteggio

en: This shortcode can show the payment buttons on any page.
it: Questo shortcode può mostrare i pulsanti di pagamento su qualsiasi pagina.

en: Payment Buttons
it: Pulsanti di pagamento

[ctx: placeholders: course, course, lesson, quiz]
note: translators: placeholders: course, course, lesson, quiz.
en: This shortcode displays users progress bar for the %1$s in any %2$s/%3$s/%4$s pages.
it: Questo shortcode mostra la barra di avanzamento degli utenti per %1$s in qualsiasi %2$s/%3$s/%4$s pagine.

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: %s Progress
it: Progresso %s

[ctx: placeholders: Lessons, Topics]
note: translators: placeholders: Lessons, Topics.
en: This shortcode is used on %1$s and %2$s where Video Progression is enabled. The video player will be added above the content. This shortcode allows positioning the player elsewhere within the content. This shortcode does not take any parameters.
it: Questo shortcode viene utilizzato su %1$ se %2$s in cui la progressione video è abilitata. Il video player verrà aggiunto sopra il contenuto. Questo shortcode consente di posizionare il player altrove all’interno del contenuto. Questo shortcode non prende alcun parametro.

[ctx: placeholders: course, course]
note: translators: placeholder: course.
en: This shortcode shows the earned %s points for the user.
it: Questo shortcode mostra i punti %s guadagnati per l’utente.

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: User %s Points
it: %s Punti Utenti

[ctx: placeholder: Topic]
note: translators: placeholder: Topic.
en: %s Category Selector
it: %s Selettore di categoria

[ctx: placeholder: Topic]
note: translators: placeholder: Topic.
en: %s Category Slug
it: %s Categoria Slug

[ctx: placeholder: Topics]
note: translators: placeholder: Topic.
en: %s Category ID
it: %s Categoria ID

[ctx: placeholder: Topic]
note: translators: placeholder: Topic.
en: Show %s Thumbnail
it: Mostra %s Miniatura

[ctx: placeholder: Topic]
note: translators: placeholder: Topic.
en: Show %s Content
it: Mostra %s contenuto

[ctx: placeholder: Topic]
note: translators: placeholder: Topic.
en: %s List
it: %s Lista

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: Show %s Thumbnail
it: Mostra %s Miniatura

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: Show %s Content
it: Mostra %s contenuto

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: %s List
it: %s Lista

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: Expand All %s sections
it: Espandi tutte le sezioni %s

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: Show Earned %s Points
it: Mostra% s punti guadagnati

[ctx: placeholder: Courses]
note: translators: placeholder: Courses.
en: %s per page
it: %s per pagina

[ctx: placeholder: courses, course, quiz]
note: translators: placeholder: placeholder: placeholder: courses, course, quiz.
en: Displays user's enrolled %1$s, %2$s progress, %3$s scores, and achieved certificates.
it: Visualizza i %1$ s registrati dell’utente, i progressi di %2$ s, i punteggi di %3$ s e i certificati ottenuti.

en: Profile
it: Profilo

[ctx: placeholders: lessons]
note: translators: placeholder: lessons.
en: shows %s with mentioned tag id.
it: mostra %s con il tag id indicato.

[ctx: placeholder: Lesson]
note: translators: placeholder: Lesson.
en: %s Category Selector
it: %s Selettore di categoria

[ctx: placeholders: lessons]
note: translators: placeholder: lessons.
en: shows %s with mentioned category slug.
it: mostra %s con le slug di categoria menzionate.

[ctx: placeholder: Lesson]
note: translators: placeholder: Lesson.
en: %s Category Slug
it: %s Categoria Slug

[ctx: placeholder: Lesson]
note: translators: placeholder: Lesson.
en: %s Category ID
it: %s Categoria ID

[ctx: placeholders: lesson]
note: translators: placeholder: lesson.
en: shows a %s thumbnail.
it: mostra una %s miniatura.

[ctx: placeholder: Lesson]
note: translators: placeholder: Lesson.
en: Show %s Thumbnail
it: Mostra %s Miniatura

[ctx: placeholders: lesson]
note: translators: placeholder: lesson.
en: show %s content.
it: mostra contenuto.

[ctx: placeholder: Lesson]
note: translators: placeholder: Lesson.
en: Show %s Content
it: Mostra %s contenuto

note: translators: placeholder: course.
en: DESC - highest to lowest values
it: DESC - valori dal più alto al più basso

[ctx: placeholder: course]
note: translators: placeholder: course.
en: Order per %s (default)
it: Ordine per %s (predefinito)

note: translators: placeholder: course.
en: ID - Order by post id.
it: ID - Ordina per post ID.

[ctx: placeholder: course]
note: translators: placeholder: course.
en: Order by %s. (default)
it: Ordine da %s (predefinito)

[ctx: placeholders: Course, Courses]
note: translators: placeholders: Course, Courses.
en: Enter single %1$s ID. Leave blank for all %2$s.
it: Inserisci il singolo ID %1$s. Lascia vuoto per tutti %2$s.

[ctx: placeholder: Lesson]
note: translators: placeholder: Lesson.
en: %s List
it: %s Lista

en: Group
it: Gruppo

en: shows a WP category dropdown.
it: mostra un elenco a discesa della categoria WP.

en: WP Category Selector
it: WP Selettore di categoria

en: WP Category ID
it: WP Categoria ID

en: WP Category Slug
it: WP Categoria Slug

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: %s Category Selector
it: %s Selettore di categoria

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: %s Category ID
it: %s Categoria ID

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: %s Category Slug
it: %s Categoria Slug

[ctx: placeholders: course]
note: translators: placeholder: course.
en: number of columns to show when using %s grid addon
it: numero di colonne da mostrare quando si utilizza l’addon della griglia %s

en: Columns
it: Colonne

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: Show %s Thumbnail
it: Mostra %s Miniatura

en: Yes (default)
it: Sì (predefinito)

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: Show %s Content
it: Mostra %s contenuto

[ctx: placeholders: courses]
note: translators: placeholders: courses.
en: Show not-Enrolled %s only
it: Mostra solo %s non iscritti

[ctx: placeholders: courses]
note: translators: placeholders: courses.
en: Show Enrolled %s only
it: Mostra solo %s iscritti

[ctx: placeholders: courses]
note: translators: placeholders: courses.
en: Show All %s (default)
it: Mostra tutto %s (predefinito)

[ctx: placeholders: courses]
note: translators: placeholder: courses.
en: show current user's %s.
it: mostra %s dell’utente corrente.

[ctx: placeholder: Courses]
note: translators: placeholder: Courses.
en: My %s
it: I miei %s

en: Number
it: Numero

en: ASC - lowest to highest values
it: ASC: dal più basso al più alto

en: DESC - highest to lowest values (default)
it: DESC - valori dal più alto al più basso (predefinito)

en: Order
it: Ordine

en: Menu - Order by Page Order Value
it: Menu - Ordina per valore ordine pagina

en: Date - Order by post date
it: Data - Ordina per data di post

en: Title - Order by post title
it: Titolo - Ordina per titolo del post

en: ID - Order by post id. (default)
it: ID - Ordina per post ID (default)

en: Order by
it: Ordina per

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: %s List
it: %s Lista

en: The label prefix shown after access has expired
it: Il prefisso dell’etichetta mostrato dopo l’accesso è scaduto

en: Label after
it: Etichetta dopo

en: The label prefix shown before the access expires
it: Il prefisso dell’etichetta mostrato prima della scadenza dell’accesso

[ctx: placeholders: course]
note: translators: placeholder: course.
en: This shortcode displays the user %s access expire date.
it: Questo shortcode visualizza la data di scadenza dell’accesso dell’utente %s.

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: %s Expire Status
it: %s Scadenza

en: Number of decimal places to show. Default is 2.
it: Numero di posizioni decimali da mostrare. L’impostazione predefinita è 2.

en: Decimals
it: Decimali

en: Format
it: Formato

en: Show
it: Mostra

[ctx: placeholders: course]
note: translators: placeholder: course.
en: This shortcode shows the content if the user has access to the %s but not yet started. The shortcode can be used on <strong>any</strong> page or widget area.
it: Questo shortcode mostra il contenuto se l’utente ha accesso a %s ma non ancora avviato. Lo shortcode può essere utilizzato su <strong> qualsiasi </strong> pagina o area del widget.

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: %s Not Started
it: %s non iniziato

[ctx: placeholders: course]
note: translators: placeholder: course.
en: This shortcode shows the content if the user has started but not completed the %s. The shortcode can be used on <strong>any</strong> page or widget area.
it: Questo shortcode mostra il contenuto se l’utente ha iniziato ma non ha completato %s. Lo shortcode può essere utilizzato su <strong> qualsiasi </strong> pagina o area del widget.

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: %s In Progress
it: %s In corso

[ctx: placeholders: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: Enter single %s ID
it: Inserisci il singolo ID %s

[ctx: placeholders: Course, lesson, topics, quizzes]
note: translators: placeholders: Course, lesson, topics, quizzes.
en: This shortcode displays the %1$s Content table (%2$s, %3$s, and %4$s) when inserted on a page or post.
it: Questo shortcode visualizza la %1$s tabella del contenuto (%2$s, %3$s, and %4$s) quando viene inserita in una pagina o in un post.

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: %s Content
it: Contenuto del %s

[ctx: placeholders: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: Enter single %s ID.
it: Inserisci il singolo %s ID.

en: Enter specific User ID. Leave blank for current User.
it: Inserisci un ID utente specifico. Lascia vuoto per l’utente corrente.

en: User ID
it: ID Utente

[ctx: placeholders: Course, Course]
note: translators: placeholders: Course, Course.
en: Enter single %1$s ID. Leave blank for current %2$s.
it: Inserisci il singolo ID %1$s. Lascia vuoto per l’attuale %2$s.

en: Message shown to user
it: Messaggio mostrato all’utente

[ctx: placeholders: course]
note: translators: placeholder: course.
en: This shortcode shows the content if the user has completed the %s. The shortcode can be used on any page or widget area.
it: Questo shortcode mostra il contenuto se l’utente ha completato %s. Lo shortcode può essere utilizzato su qualsiasi pagina o area del widget.

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: %s Complete
it: %s Completato

en: Refresh
it: Aggiorna

en: Updated
it: Aggiornato

en: The language directory is not writable
it: La directory della lingua non è scrivibile

en: Refresh Translations
it: Aggiorna traduzioni

[ctx: placeholder: Topic]
note: translators: placeholder: Topic.
en: %s Taxonomies
it: %s Tassonomie

en: PayPal Country Code should not be longer than 2 letters.
it: Il codice paese PayPal non deve essere più lungo di 2 lettere.

en: PayPal Country Code cannot be empty.
it: Il codice paese PayPal non può essere vuoto.

en: PayPal Email must be a valid email.
it: L’email di PayPal deve essere un’e-mail valida.

en: Check to enable the PayPal sandbox.
it: Spunta per permettere la SandBox di Paypal.

en: Enter the URL used for IPN notifications.
it: Inserisci l'URL usato per le notifiche IPN.

en: Enter the URL used for completed purchases (typically a thank you page).
it: Inserisci l'URL usato per gli acquisti completati (tipicamente una pagina di ringraziamento).

en: Enter the URL used for purchase cancellations.
it: Inserisci l'URL usato per cancellare gli acquisti.

note: translators: placeholder: Link to PayPal Country Codes.
en: Country Codes
it: Codici paese

[ctx: placeholder: URL to PayPal Country Codes.]
note: translators: placeholder: Link to PayPal Country Codes.
en: Enter your country code here. See PayPal %s Documentation
it: Inserisci qui il codice del tuo paese. Vedi la documentazione di PayPal %s

en: Enter your PayPal email here.
it: Inserisci qui la tua email PayPal.

en: PayPal Email
it: Email PayPal

en: Are you sure want to reset the PayPal values?
it: Sei sicuro di voler resettare i valori di PayPal?

[ctx: placeholder: Lesson]
note: translators: placeholder: Lesson.
en: %s Taxonomies
it: %s Tassonomie

en: Admin User Settings
it: Impostazioni utente amministratore

en: Label to replace "Click Here to Continue" button.
it: Etichetta per sostituire il pulsante “Clicca qui per continuare”.

en: Click Here to Continue (Button)
it: Clicca qui per continuare (pulsante)

en: Label to replace "Mark Complete" button.
it: Etichetta per sostituire il pulsante “Segna come completato”.

en: Mark Complete (Button)
it: Segna come completato (pulsante)

en: Label to replace "Take this Course" button.
it: Etichetta per sostituire il pulsante “Prendi questo corso”.

en: Take this Course (Button)
it: Segui questo corso (pulsante)

en: Label to replace "quizzes" (plural).
it: Etichetta per sostituire “quiz” (plurale).

en: Label to replace "quiz" (singular).
it: Etichetta per sostituire “quiz” (singolare).

en: Label to replace "topics" (plural).
it: Etichetta per sostituire “argomenti” (plurale).

en: Label to replace "topic" (singular).
it: Etichetta per sostituire “topic” (singolare).

en: Label to replace "lessons" (plural).
it: Etichetta per sostituire “lezioni” (plurale).

en: Label to replace "courses" (plural).
it: Etichetta per sostituire “corsi” (plurale).

en: Label to replace "course" (singular).
it: Etichetta per sostituire “corso” (singolare).

en: Are you sure want to reset the custom labels?
it: Sei sicuro di voler resettare le etichette personalizzate?

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: LearnDash %s Builder
it: LearnDash %s Editor

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: %s Taxonomies
it: %s Tassonomie

en: Exclude
it: Escludi

en: Exclude From Search
it: Escludi dalla ricerca

en: Enabled
it: Abilitato

en: Save
it: Salva

en: Save Options
it: Salva Opzioni

en: Translations
it: Traduzioni

[ctx: placeholder: Topic]
note: translators: placeholder: Topic.
en: %s Materials
it: %s Materiali

en: PayPal Settings
it: Impostazioni PayPal

en: General
it: Generale

en: Custom Labels
it: Etichette personalizzate

note: translators: placeholder: Courses.
en: See <a target="_blank" href="https://codex.wordpress.org/Class_Reference/WP_Query#Order_.26_Orderby_Parameters">the full list of available orderby options here.</a>
it: Vedi <a target="_blank" href="https://codex.wordpress.org/Class_Reference/WP_Query#Order_.26_Orderby_Parameters">qui la lista completa di opzioni di ordinamento.</a>

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: %s Points
it: %s Punti

en: Builder
it: Costruttore

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: Use %s Builder
it: Usa %s Builder

en: Certificate Shortcodes
it: Shortcode Certificato

en: LearnDash Add-ons
it: Componenti aggiuntivi di LearnDash

en: Insert Shortcode
it: Inserisci uno Shortcode

en: Reset Settings
it: Reset impostazioni

en: Save Changes
it: Salva modifiche

en: You are not currently logged in.
it: Non sei attualmente loggato.

en: Whether to bypass trash and force deletion.
it: Se ignorare il Cestino e forzare la cancellazione.

en: Unique identifier for the object.
it: Identificatore univoco per l'oggetto.

en: The password for the post if it is password protected.
it: La password per il post se è protetta da password.

[ctx: Previous Quiz Button Label]
en: View Previous Answers
it: Visualizza risposte precedenti

en: Loading
it: Caricamento

en: close
it: Chiudi

en: Invalid essay uploaded file type.
it: Tipo di file caricato saggio non valido.

en: Move to Trash
it: Sposta nel cestino

en: Delete Permanently
it: Elimina definitivamente

en: Points awarded
it: Punti assegnati

en: Points available
it: Punti disponibili

en: Edit
it: Modifica

en: Graded
it: Superato

en: Not Graded
it: Non Superato

en: Essay Grading Status
it: Stato di valutazione del compito

en: Comments
it: Commenti

en: Essay Upload
it: Caricamento di compito

en: See upload below.
it: Vedi l’uploado qui.

en: View uploaded file
it: Visualizza il file caricato

[ctx: Custom Essay post type status: Not Graded]
en: Not Graded
it: Non Superato

[ctx: Custom Essay post type status: Graded]
en: Graded
it: Superato

en: Submitted Essays
it: Saggi inviati

[ctx: Post Type General Name]
en: Submitted Essays
it: Saggi inviati

en: User Description
it: Descrizione utente

en: User URL
it: UR utente

en: User Email
it: Email utente

en: User Nickname
it: Nickname Utenti

en: User Last Name
it: Cognome Utente

en: User First Name
it: Nome Utente

en: User Nicename
it: Nicename Utenti

en: User Display Name
it: Nome utente visualizzato

en: Complete Your Purchase
it: Completa il tuo Acquisto

en: No users.
it: Nessun utente.

en: Action
it: Azione

en: Custom field deleted.
it: Campo personalizzato cancellato.

note: translators: placeholder: Post Type Singlular Label.
en: Custom field updated.
it: Campo personalizzato aggiornato.

en: PDF Page Orientation
it: Orientamento pagina PDF

en: PDF Page Size
it: Dimensioni della pagina PDF

en: Portrait
it: Ritratto

en: Landscape (default)
it: Paesaggio (predefinito)

en: LearnDash Certificate Options
it: Opzioni del certificato LearnDash

en: PRINT YOUR CERTIFICATE
it: STAMPA IL TUO CERTIFICATO

en: Update License
it: Aggiorna licenza

en: License Key:
it: Licenza LMS

en: Email:
it: Email

en: Your license is valid.
it: La tua licenza è valida.

note: translators: placeholder: Link to purchase LearnDash.
en: buy
it: acquista

en: License Settings
it: Impostazioni della Licenza

en: You do not have sufficient permissions to access this page.
it: Non hai permessi sufficienti per accedere a questa pagina.

en: The uploaded file type is not allowed.
it: Il tipo di file caricato non è permesso.

en: Uploaded file size exceeds allowed limit.
it: Le dimensioni del file caricate superano il limite consentito.

en: Parent:
it: Genitore:

en: No assignment found in Trash
it: Nessun compito trovato nel Cestino

en: No assignment found
it: Nessun compito trovato

en: Search Assignments
it: Cerca CompitiCompiti

en: View Assignment
it: Visualizza Compito

en: Edit Assignment
it: Modifica Compito

en: Assignments
it: Compiti

en: Assignment download.
it: Compito scaricato.

en: Assignment Points.
it: Assegnazione Punti.

en: Points not enabled
it: Punti non assegnati

en: Update & Approve
it: Aggiorna e approva

en: Assignment
it: Assegnazione

en: Approve
it: Approva

en: Unable to write to directory. Is this directory writable by the server?
it: Impossibile scrivere nella directory. Questa directory è scrivibile nel server?

en: Video URL
it: URL Video

[ctx: Course Progress Bar Label]
note: translators: placeholder: Course.
en: %s Progress Bar
it: Barra di avanzamento %s

[ctx: placeholders: course]
note: translators: placeholder: course.
en: LearnDash %s progress bar
it: LearnDash %s barra di avanzamento

en: Not Started
it: Non Iniziato

en: In Progress
it: In Corso

[ctx: placeholder: LD Category label]
note: translators: placeholder: LD Category label.
en: Select %s
it: Seleziona %s

en: Select category
it: Seleziona categoria

en: Categories
it: Categorie

en: Associated Content
it: Contenuto Associato

[ctx: Course Navigation Label]
note: translators: placeholder: Course.
en: %s Navigation
it: %s Navigazione

en: Install
it: Installa

en: -- Install Translation --
it: — Install Traduzione —

en: Available Translations
it: Traduzioni disponibili

en: Update
it: Aggiorna

en: Not from LearnDash
it: Non da LearnDash

en: Name / Native
it: Nome / Nativo

en: Locale
it: Località

en: Installed Translations
it: Traduzioni installate

en: No translations available for this plugin.
it: Nessuna traduzione disponibile per questo plugin.

en: Options Updated.
it: Opzioni Aggiornate.

en: Options Reset.
it: Opzioni Resettate.

en: Click for Help!
it: Clicca qui per ricevere aiuto!

en: Minute
it: Minuto

en: Hour
it: Ora

en: Year
it: Anno

en: Day
it: Giorno

en: Month
it: Mese

en: Upload Image
it: Carica immagine

en: Required
it: Richiesto

en: Loading...
it: Caricamento...

en: LearnDash Categories
it: Categorie LearnDash

[ctx: placeholder: method name]
note: translators: placeholder: method name.
en: Method %s doesn't exist
it: Il metodo %s non esiste

en: Export &raquo;
it: Esporta &raquo;

en: Security Check - If you receive this in error, log out and back in to WordPress
it: Controllo di Sicurezza - Se ricevi quisto per errore, esci e registrati nuovamente in WordPress

en: No attempts
it: Nessun Tentativo

en: year(s)
it: anno(i)

en: month(s)
it: mesi

en: week(s)
it: settimane

en: day(s)
it: giorno(i)

en: Click the Export button below to export the transaction list.
it: Clicca il pulsante Esporta qui sotto esportare l'elenco delle transazioni.

en: Transactions
it: Transazioni

en: Certificates
it: Certificati

note: translators: placeholder: quiz.
en: Preview
it: Anteprima

en: Associated Settings
it: Impostazioni Associate

en: Passing Percentage
it: Percentuale di Passaggio

en: Minimum score required to award a certificate, between 0 and 1 where 1 = 100%.
it: Punteggio minimo per conseguire un certificato, tra 0 ed 1, dove 1 = 100%.

en: Certificate Threshold
it: Soglia del Certificato

en: Repeats
it: Ripeti

en: Enter comma-separated list of allowed file extensions: pdf,xls,zip or leave blank for any.
it: Inserisci un elenco separato da virgole delle estensioni di file consentite: pdf, xls, zip o lascia vuoto per nessuno.

en: Example: pdf,xls,zip
it: Esempio: pdf, xls, zip

[ctx: Make Lesson Visible X Days After Sign-up]
note: translators: placeholder: Lesson.
en: Make %s visible X Days After Sign-up
it: Rende %s visibile X giorni dopo l’iscrizione

[ctx: placeholder: Lesson]
note: translators: placeholder: Lesson.
en: Sample %s
it: Esempio %s

[ctx: placeholder: PHP file upload size]
note: translators: placeholder: PHP file upload size.
en: Enter maximim file upload size. Example: 100KB, 2M, 2MB, 1G. Maximum upload file size: %s
it: Inserisci la dimensione massima per il caricamento del file. Esempio: 100KB, 2M, 2MB, 1G. Dimensione massima del file di caricamento: %s

[ctx: placeholder: PHP file upload size]
note: translators: placeholder: PHP file upload size.
en: Maximum upload file size: %s
it: Puoi caricare un file di massimo: %s

en: Allowed File Size
it: Dimensione file consentita

en: Enter comma-separated list of allowed file extensions: pdf, xls, zip or leave blank for any.
it: Inserisci un elenco separato da virgole delle estensioni di file consentite: pdf, xls, zip o lascia vuoto per nessuno.

en: Example: pdf, xls, zip
it: Esempio: pdf, xls, zip

en: Allowed File Extensions
it: Estensioni di file consentite

en: Assign the max amount of points someone can earn for this assignment.
it: Assegna il numero massimo di punti che qualcuno può guadagnare per questo incarico.

en: Set Number of Points for Assignment
it: Imposta il numero di punti per l’assegnazione

en: Allow this assignment to be assigned points when it is approved.
it: Consenti a questo compito di assegnare punti quando viene approvato.

en: Award Points for Assignment
it: Punti premio per il compito

en: Default is 1
it: Il valore predefinito è 1

en: Check this if you want to auto-approve the uploaded assignment
it: Spunta questo se vuoi rendere automatico l'approvazione dei compito caricati

en: Auto Approve Assignment
it: Approvazione Automatica Compito

en: Check this if you want to make it mandatory to upload assignment
it: Spunta questo se cuoi rendere obbligatorio il caricamento dei compito svolti

en: Upload Assignment
it: Carica Compito

[ctx: placeholder: Lesson]
note: translators: placeholder: Lesson.
en: Minimum time a user has to spend on %s page before it can be marked complete. Examples: 40 (for 40 seconds), 20s, 45sec, 2m 30s, 2min 30sec, 1h 5m 10s, 1hr 5min 10sec
it: Tempo minimo che un utente deve spendere nella pagina %s prima che possa essere contrassegnato come completo. Esempi: 40 (per 40 secondi), 20s, 45sec, 2m 30s, 2min 30sec, 1h 5m 10s, 1hr 5min 10sec

[ctx: Forced Lesson Timer Label]
note: translators: Forced Lesson Timer Label.
en: Forced %s Timer
it: Timer %s forzato

[ctx: Associated Course Label]
note: translators: placeholder: course.
en: Associated %s
it: Associato %s

en: Associated Certificate
it: Certificato Associato

en: Expire Access After (days)
it: Scadenza di accesso dopo (giorni)

en: Leave this field unchecked if access never expires.
it: Lasciare questo campo deselezionata se l'accesso non scade mai.

en: Expire Access
it: L'Accesso scade tra (giorni).

[ctx: Course Points]
note: translators: placeholder: Course.
en: %s Points
it: %s Punti

en: Leave this field unchecked if points not used.
it: Lascia questo campo deselezionato se punti non usati.

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: Enable %s Points
it: Abilita %s Punti

[ctx: pleaceholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: Select how to compare the selected prerequisite %s.
it: Seleziona come confrontare i prerequisiti selezionati %s.

en: ALL - The student must complete all the prerequisites
it: TUTTI - Lo studente deve completare tutti i prerequisiti

en: ANY (default) - The student must complete at least one of the prerequisites
it: ANY (predefinito) - Lo studente deve completare almeno uno dei prerequisiti

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: Enable %s Prerequisites
it: Abilita %s Prerequisiti

en: Custom
it: Personalizzato

en: Use Default
it: Usa di Default

en: This field is auto-populated with the UserIDs of those who have access to this course.
it: Questo campo è auto-compilato con i UserIDs di coloro che hanno accesso a questo corso.

en: Billing Cycle for the recurring payments in case of a subscription.
it: Ciclo di fatturazione per i pagamenti ricorrenti in caso di un abbonamento.

en: Billing Cycle
it: Periodo di fatturazione

en: Optional
it: Opzionale

en: Custom Button URL
it: Pulsante Personalizzato URL

en: Is it open to all, free join, one time purchase, or a recurring subscription?
it: E 'aperto a tutti, libera adesione, un acquisto unico, o un abbonamento ricorrente?

en: Recurring
it: Ricorrente

en: Buy Now
it: Acquista

en: Free
it: Gratis

en: Closed
it: Chiuso

en: Open
it: Aperto

[ctx: placeholder: Topic]
note: translators: placeholder: Topic.
en: New %s Tag Name
it: Nuovo %s Tag Name

[ctx: placeholder: Topic]
note: translators: placeholder: Topic.
en: Add New %s Tag
it: Inserisci nuovo %s Tag

[ctx: placeholder: Topic]
note: translators: placeholder: Topic.
en: Edit %s Tag
it: Modifica %s Tag

[ctx: placeholder: Topic]
note: translators: placeholder: Topic.
en: Parent %s Tag:
it: %s Tag genitore:

[ctx: placeholder: Topic]
note: translators: placeholder: Topic.
en: Parent %s Tag
it: %s Tag genitore

[ctx: placeholder: Topic]
note: translators: placeholder: Topic.
en: All %s Tags
it: Tutti %s Tag

[ctx: placeholder: Topic]
note: translators: placeholder: Topic.
en: Search %s Tag
it: Cerca %s tag

[ctx: placeholder: Topic]
note: translators: placeholder: Topic.
en: New %s Category Name
it: Nuovo %s Nome Categoria

[ctx: placeholder: Topic]
note: translators: placeholder: Topic.
en: Add New %s Category
it: Inserisci nuova %s Categoria

[ctx: placeholder: Topic]
note: translators: placeholder: Topic.
en: Update %s Category
it: Aggiorna %s Categoria

[ctx: placeholder: Topic]
note: translators: placeholder: Topic.
en: Edit %s Category
it: Modifica m%s Categoria

[ctx: placeholder: Topic]
note: translators: placeholder: Topic.
en: Parent %s Category:
it: Categoria %s Genitore:

[ctx: placeholder: Topic]
note: translators: placeholder: Topic.
en: Parent %s Category
it: Categoria %s Genitore

[ctx: placeholder: Topic]
note: translators: placeholder: Topic.
en: All %s Categories
it: Tutte %s le Categorie

[ctx: placeholder: Topic]
note: translators: placeholder: Topic.
en: Search %s Categories
it: Cerca %s Categorie

[ctx: placeholder: Topic]
note: translators: placeholder: Topic.
en: %s Category
it: %s Categoria

[ctx: placeholder: Topic]
note: translators: placeholder: Topic.
en: %s Categories
it: %s Categorie

[ctx: placeholder: Lesson]
note: translators: placeholder: Lesson.
en: New %s Tag Name
it: Nuovo %s Tag Name

[ctx: placeholder: Lesson]
note: translators: placeholder: Lesson.
en: Add New %s Tag
it: Inserisci nuovo %s Tag

[ctx: placeholder: Lesson]
note: translators: placeholder: Lesson.
en: Edit %s Tag
it: Modifica %s Tag

[ctx: placeholder: Lesson]
note: translators: placeholder: Lesson.
en: Parent %s Tag:
it: %s Tag genitore:

[ctx: placeholder: Lesson]
note: translators: placeholder: Lesson.
en: Parent %s Tag
it: %s Tag genitore

[ctx: placeholder: Lesson]
note: translators: placeholder: Lesson.
en: All %s Tags
it: Tutti %s Tag

[ctx: placeholder: Lesson]
note: translators: placeholder: Lesson.
en: Search %s Tag
it: Cerca %s tag

[ctx: placeholder: Lesson]
note: translators: placeholder: Lesson.
en: New %s Category Name
it: Nuovo %s Nome Categoria

[ctx: placeholder: Lesson]
note: translators: placeholder: Lesson.
en: Add New %s Category
it: Inserisci nuova %s Categoria

[ctx: placeholder: Lesson]
note: translators: placeholder: Lesson.
en: Update %s Category
it: Aggiorna %s Categoria

[ctx: placeholder: Lesson]
note: translators: placeholder: Lesson.
en: Edit %s Category
it: Modifica m%s Categoria

[ctx: placeholder: Lesson]
note: translators: placeholder: Lesson.
en: Parent %s Category:
it: Categoria %s Genitore:

[ctx: placeholder: Lesson]
note: translators: placeholder: Lesson.
en: Parent %s Category
it: Categoria %s Genitore

[ctx: placeholder: Lesson]
note: translators: placeholder: Lesson.
en: All %s Categories
it: Tutte %s le Categorie

[ctx: placeholder: Lesson]
note: translators: placeholder: Lesson.
en: Search %s Categories
it: Cerca %s Categorie

[ctx: placeholder: Lesson]
note: translators: placeholder: Lesson.
en: %s Category
it: %s Categoria

[ctx: placeholder: Lesson]
note: translators: placeholder: Lesson.
en: %s Categories
it: %s Categorie

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: New %s Tag Name
it: Nuovo %s Tag Name

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: Add New %s Tag
it: Inserisci nuovo %s Tag

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: Edit %s Tag
it: Modifica %s Tag

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: Parent %s Tag:
it: %s Tag genitore:

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: Parent %s Tag
it: %s Tag genitore

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: All %s Tags
it: Tutti %s Tag

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: Search %s Tag
it: Cerca %s tag

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: New %s Category Name
it: Nuovo %s Nome Categoria

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: Add New %s Category
it: Inserisci nuova %s Categoria

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: Update %s Category
it: Aggiorna %s Categoria

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: Edit %s Category
it: Modifica m%s Categoria

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: Parent %s Category:
it: Categoria %s Genitore:

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: Parent %s Category
it: Categoria %s Genitore

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: All %s Categories
it: Tutte %s le Categorie

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: Search %s Categories
it: Cerca %s Categorie

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: %s Category
it: %s Categoria

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: %s Categories
it: %s Categorie

[ctx: Add New Quiz Label]
en: Add New
it: Aggiungi Nuovo

[ctx: Add New Topic Label]
en: Add New
it: Aggiungi Nuovo

en: Click Here to Continue
it: Clicca qui per continuare

en: Mark Complete
it: Segna come “completato”

en: Take this Course
it: Inizia questo Corso

en: Quizzes
it: Quiz

en: Topics
it: Argomenti

en: Topic
it: Argomento

en: Lessons
it: Lezioni

en: Lesson
it: Lezione

en: Courses
it: Corsi

en: Course
it: Corso

[ctx: placeholder: Post Name]
note: translators: placeholder: Post Name.
en: Parent %s
it: Genitore %s

[ctx: placeholder: Post Name]
note: translators: placeholder: Post Name.
en: No %s found in Trash
it: Nessun %s trovato nel cestino

[ctx: placeholder: Post Name]
note: translators: placeholder: Post Name.
en: No %s found
it: Nessun %s trovato

[ctx: placeholder: Post Name]
note: translators: placeholder: Post Name.
en: Search %s
it: Cerca %s

[ctx: placeholder: Post Name]
note: translators: placeholder: Post Name.
en: View %s
it: Visualizza %s

[ctx: placeholder: Post Name]
note: translators: placeholder: Post Name.
en: New %s
it: Nuovo %s

[ctx: placeholder: Post Name]
note: translators: placeholder: Post Name.
en: Edit %s
it: Modifica %s

[ctx: placeholder: Post Name]
note: translators: placeholder: Post Name.
en: Add New %s
it: Aggiungi Nuovo %s

en: Add New
it: Aggiungi Nuovo

[ctx: placeholder: Transactions]
note: translators: placeholder: Transactions.
en: Displays a list of %s
it: Visualizza lista di %s

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: Displays a list of %s
it: Visualizza lista di %s

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: Displays a list of %s
it: Visualizza lista di %s

en: Title:
it: Titolo:

en: Access to certificate page is disallowed.
it: L'accesso alla pagina del certificato non è consentito.

en: Completed
it: Completato

en: Enter the number of posts to display per page.
it: Inserisci il numero di post da mostrare per pagina.

en: Posts Per Page
it: Post per Pagina

en: Descending
it: Discendente

en: Ascending
it: Ascendente

en: Sort Direction
it: Direzione di ordinamento

en: Choose the sort order.
it: Scegli l'ordinamento.

en: Menu Order
it: Ordine Menu

en: Date
it: Data

en: Select a choice...
it: Scegli un'opzione...

en: select
it: seleziona

en: Sort By
it: Ordina per

en:  Options
it:  Opzioni

en: #1: Invalid post data
it: #1: dati post non validi

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: placeholder: Quiz.
en: View %s (new window)
it: Visualizza %s (nuova finestra)

[ctx: placeholder: Topic]
note: translators: placeholder: Topic.
en: View %s (new window)
it: Visualizza %s (nuova finestra)

en: Move
it: Sposta

[ctx: placeholders: Lesson, Course]
note: translators: placeholders: Lesson, Course.
en: Remove %1$s from %2$s
it: Rimuovi %1$s da %2$s

[ctx: placeholder: Lesson]
note: translators: placeholder: Lesson.
en: View %s (new window)
it: Visualizza %s (nuova finestra)

[ctx: placeholder: Lesson]
note: translators: placeholder: Lesson.
en: Move %s
it: Sposta %s

en: Cancel
it: Annulla

en: Edit Title
it: Modifica Titolo

[ctx: placeholder: will contain post type label]
note: translators: placeholder: will contain post type label.
en: Move %s
it: Sposta %s

[ctx: placeholders: will contain post type label, Course]
note: translators: placeholders: will contain post type label, Course.
en: Remove %1$s from %2$s
it: Rimuovi %1$s da %2$s

[ctx: placeholder: will contain post type label]
note: translators: placeholder: will contain post type label.
en: Move %s to Trash
it: Sposta %s nel Cestino

[ctx: placeholder: will contain post type label]
note: translators: placeholder: will contain post type label.
en: View %s (new window)
it: Visualizza %s (nuova finestra)

en: Last Page
it: Ultima Pagina

en: Previous Page
it: Pagina precedente

en: First Page
it: Prima pagina

en: Search...
it: Cerca...

en: New
it: Nuovo

[ctx: placeholder: will be post type label like Course, Lesson, Topic]
note: translators: placeholder: will be post type label like Course, Lesson, Topic.
en: Are you sure you want to move this %s to Trash?
it: Sei sicuro di voler spostare questo %s nel Cestino?

[ctx: placeholder: Topic, Quizzes]
note: translators: placeholder: Topic, Quizzes.
en: Drop %1$s %2$s Here
it: Incolla %1$s %2$s Qua

[ctx: placeholder: Lesson, Quizzes]
note: translators: placeholder: Lesson, Quizzes.
en: Drop %1$s %2$s Here
it: Incolla %1$s %2$s Qua

[ctx: placeholder: Lesson, Topics]
note: translators: placeholder: Lesson, Topics.
en: Drop %1$s %2$s Here
it: Incolla %1$s %2$s Qua

[ctx: placeholder: Lessons]
note: translators: placeholder: Lessons.
en: Drop %s Here
it: Incolla Qua

[ctx: placeholder: Quiz]
note: translators: placeholder: Quiz.
en: Click the '+' to add a new %s
it: Fai clic su ‘+’ per aggiungere un nuovo %s

[ctx: placeholder: Topic]
note: translators: placeholder: Topic.
en: Click the '+' to add a new %s
it: Fai clic su ‘+’ per aggiungere un nuovo %s

[ctx: placeholder: Lesson]
note: translators: placeholder: Lesson.
en: Click the '+' to add a new %s
it: Fai clic su ‘+’ per aggiungere un nuovo %s

[ctx: placeholder: number of steps]
note: translators: placeholder: number of steps.
en: Total Steps: %s
it: Passi Totali: %s

en: Collapse All
it: Comprimi tutto

en: Expand All
it: Espandi tutto

en: Filter
it: Filtro

en: Groups
it: Gruppi

en: Count
it: Conteggio

en: Leaderboard
it: Classifica

en: Statistics
it: Statistiche

en: Questions
it: Domande

en: Approval Status
it: Stato approvazione

en: loading
it: caricamento

[ctx: placeholder: Lesson]
note: translators: placeholder: Lesson.
en: %s Required
it: %s Richiesto

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: %s Required
it: %s Richiesto

en: filter
it: filtro

en: approve
it: approva

en: Not Approved
it: Non approvato

en: Approved
it: Approvato

note: translators: placeholder: Points label.
en: Points
it: Punti

[ctx: Assigned Course Label]
note: translators: Assigned Course Label.
en: Assigned %s
it: Assegnato %s

[ctx: Export Quiz Data Label]
note: translators: Export Quiz Data Label.
en: Export %s Data
it: Esporta %s dati

[ctx: Quiz Passed Report label: YES]
en: YES
it: SI

[ctx: Export User Quiz Data Label]
note: translators: Export User Quiz Data Label.
en: Export User %s Data
it: Esporta %s Dati Utenti

[ctx: Course Complete Report label: YES]
en: YES
it: SI

en: ERROR: Cannot create working folder. Check that the parent folder is writable
it: ERRORE: impossibile creare la cartella di lavoro. Verifica che la cartella principale sia scrivibile

[ctx: placeholders: result count, total count]
note: translators: placeholders: result count, total count.
en: %1$d of %2$s Users
it: %1$d di %2$s Utenti

[ctx: Export User Course Data Label]
note: translators: Export User Course Data Label.
en: Export User %s Data
it: Esporta %s Dati Utenti

en: (access expired)
it: (accesso scaduto)

en: view
it: vedi

note: translators: placeholder: Status label, Status value.
en: Status
it: Stato

en: Title
it: Titolo

[ctx: User Enrolled Courses]
note: translators: placeholder: Courses.
en: User Enrolled %s
it: Utente iscritto %s

[ctx: Permanently Delete Course Data Label]
note: translators: placeholder: Course.
en: Permanently Delete %s Data
it: Elimina definitivamente i dati di %s

en: Path
it: Percorso

en: Details
it: Dettagli

en: Theme
it: Tema

en: Active Theme
it: Tema Attivo

en: Present
it: Regalo

en: Table Name
it: Nome tabella

en: Database Tables
it: Tabelle database

en: Template Name
it: Nome del Modello

en: Is Multisite
it: WordPress multisito?

en: WordPress Version
it: Versione WordPress

en: WordPress Settings
it: Impostazioni WordPress

en: Protocols
it: Protocolli

en: SSL Version
it: Versione SSL

en: Version
it: Versione

en: MySQL version
it: Versione MySQL

en: PHP Version
it: Versione PHP

en: Translation Files
it: File Traduzione

[ctx: placeholder: Course]
note: translators: placeholder: Course.
en: %s Auto-enroll
it: %s Registrazione automatica

[ctx: placeholder: datetime]
note: translators: placeholder: datetime.
en: last run %s
it: ultima corsa %s

en: DB Version
it: Versione DB

[ctx: placeholder: date]
note: translators: placeholder: date.
en: last check: %s
it: ultimo controllo: %s

en: Yes
it: Si

en: Please upgrade.
it: Si prega di aggiornare.

en: Value
it: Valore

en: Setting
it: Impostazioni

en: Submit
it: Invia

en: Support
it: Supporto

en: Last run: none
it: Ultima corsa: nessuna

note: translators: placeholder: link to LearnDash Data Upgrade admin page.
en: LearnDash Data Upgrade
it: Aggiorna Dati LearnDash

[ctx: placeholder: link to LearnDash Data Upgrade admin page]
note: translators: placeholder: link to LearnDash Data Upgrade admin page.
en: LearnDash Notice: Please perform a %s. This is a required step to ensure accurate reporting.
it: Notizia LearnDash: Si prega di effettuare %s. Questo è un passo necessario per garantire le statistiche accurate.

en: User Reports
it: Statistiche Utente

[ctx: Learndash Report Menu Label]
en: Reports
it: Rapporti

[ctx: Transactions Tab Label]
en: Transactions
it: Transazioni

[ctx: Quiz Leaderboard Tab Label]
en: Leaderboard
it: Classifica

[ctx: Quiz Statistics Tab Label]
en: Statistics
it: Statistiche

[ctx: Edit Quiz Label]
note: translators: placeholder: Edit Quiz Label.
en: Edit %s
it: Modifica %s

[ctx: Quiz Import/Export Tab Label]
en: Import/Export
it: Importa/Esporta

[ctx: Quiz Submitted Essays Tab Label]
en: Submitted Essays
it: Saggi inviati

[ctx: Settings Menu Label]
en: Settings
it: Impostazioni

note: Plugin Name of the plugin
en: LearnDash LMS
it: LMS LearnDash

[ctx: Submitted Essays Menu Label]
en: Submitted Essays
it: Saggi inviati

[ctx: Assignments Menu Label]
en: Assignments
it: Compiti

[ctx: Certificates Menu Label]
en: Certificates
it: Certificati

en: Update User
it: Aggiorna utente

en: Sending...
it: Invio in corso...

en: Both Email Subject and Message are required and cannot be empty.
it: Sia l’oggetto e il messaggio dell’email sono obbligatori e non possono essere vuoti.

en: Send
it: Invia

en: Email Message:
it: Messaggio Email:

en: Email Subject:
it: Oggetto email:

en: Actions
it: Azioni

en: Name
it: Nome

en: Username
it: Nome utente

en: Back
it: Indietro

en: per Page
it: per Pagina

en: Report
it: Segnala

en: Export Results
it: Esporta i Risultati

en: Export Progress
it: Esporta i Progressi

en: List Users
it: Lista Utenti

en: edit
it: modifica

[ctx: Search Enrolled Courses Label]
note: translators: placeholder: Courses.
en: Search Enrolled %s
it: Utente iscritto %s

[ctx: User Enrolled in Courses Label]
note: translators: placeholder: Courses.
en: User Enrolled in %s
it: Utente iscritto %s

[ctx: Search Assigned Course Users]
note: translators: placeholder: Course.
en: Search Assigned %s Users
it: Cerca compiti %s Utenti

[ctx: Search All Course Users]
note: translators: placeholder: Course.
en: Search All %s Users
it: Cerca tutti %s Utenti

[ctx: Course Users label]
note: translators: placeholder: Course.
en: %s Users
it: %s Utenti

en: Search
it: Cerca

en: next  &rsaquo;
it: &rsaquo successivo ;

en: &lsaquo; prev
it: &lsaquo; precedente

en: Search:
it: Cerca:
